A páciensek ma már gyakran jól tájékozottak, és egyre gyakrabban nagyon világos elképzelésekkel érkeznek a fogorvosi rendelőbe. A fogorvosi rendelőbe nagyon világos elképzelésekkel. Ez különösen igaz az esztétikai problémákra. A következő eset azt mutatja, hogy a betegek kívánságai a rendelőben konkretizálhatók és egy holisztikus kezelési koncepcióba integrálhatók. Ez a koncepció nem csak az additív kezelést, hanem a malokklúziók enyhe korrekcióját is magában foglalta alignerek segítségével. Ez végül jobb és mindenekelőtt hosszú távon stabil eredményt eredményezett.
Ha egy rendelő esztétikai fogászatra szakosodott, sok páciens nagyon konkrét kívánságokkal érkezik fogai és mosolya megjelenésével kapcsolatban. Ezek a páciensek gyakran mutatnak szabálytalan fogközöket, elfordulásokat vagy kopási hibákat, mint például a bruxizmus okozta kopási hibák. A minimálisan invazív eljárások kifejezetten kívánatosak. Ebben fontos szerepet játszanak a kerámia burkolatok, amelyekkel a fogak alakja és színe megváltoztatható. Kezelő fogorvosként az a kihívás, hogy az esztétikát és a funkciót összehozzuk, mert az egyik oldalt elhanyagoljuk, veszélyeztetné a végeredményt.
A fogszabályozás fontos szerepet játszik a végleges fogpótlások hosszú távú stabilitásának biztosításában. Az alábbiakban ismertetett eset egy példa arra, hogy a fogszabályozó előkezelés esztétikailag felülmúlhatja a kívánt eredményt, és hosszú távon stabil megoldáshoz vezethet.
Esettörténet
Egy 34 éves nőbeteg a 48. fognál jelentkezett a rendelőben fájdalommal. Alapos vizsgálat után a fogat óvatosan eltávolították. A páciens fogazatának rutinvizsgálata zománclepattanásokat, különböző fogakon zománcdefektusokat, negatív elülső mosolyvonalat és kifejezett bukkális folyosót mutatott ki (1. ábra).
A páciens már észrevette az elülső kopásokat és a kevésbé tetszetős mosolyvonalat. Az elmúlt évek során a helyzet romlását figyelte meg. A felső állkapocs kopás okaként az alsó állkapocs elülső régiójában lévő állkapocs zsúfoltságot állapítottak meg. Ezért a felső állkapocs helyzetének javítása érdekében a felső elülső fogak kezelése önmagában nem jelentene tartós megoldást. A páciens kezdeti preferenciája, hogy a 11. és 21. fogak esetében csak a furnérokkal történő kezelést válassza, rontotta volna az esztétikát, és a kerámiafurnérok lecsorogásának nagy kockázatához vezetett volna (2a. és b. ábra).
A pácienssel konzultálva egy kezelési tervet állítottak össze, amely először a kopás okának megszüntetésére irányult, és mind a felső, mind az alsó állkapocsra kiterjedt. Konkrétan a 22-es fogat derotálni kellett, a 11-es és 21-es fogakat pedig retrudálni. Az alsó állkapocs elülső részét egyenesíteni kellett, a 31. fogat retrudálni kellett, a 33. és 34. fogat pedig bukkálisan előre kellett tolni, hogy helyreálljon a szemfogak igazodása. A cél az volt, hogy az elülső fogak helyes helyzetét alignerek segítségével érjék el, hogy a felső állkapocs két elülső fogát additív módon helyre lehessen állítani egy-egy furnérral, és esztétikus mosolyvonal jöjjön létre (3. és 4. ábra). A terv a SureSmile® alignerek (Dentsply Sirona) használatát irányozta elő, mivel ez a rendszer lehetővé teszi a felső és az alsó állkapocs egyidejű kezelését.
A kezelés menete
„Már az aligner-terápia után a helyzet pozitívan változott, és a páciens motivációjának növekedéséhez vezetett.”
A páciens tíz héten keresztül kilenc SureSmile® alignert kapott mind a felső, mind az alsó állkapocsra (5a. és b. ábra). Már az első ülésen interproximális zománcredukciót (IPR) végeztünk a protokoll szerint (6. ábra). A páciensek nagyfokú compliance-jének köszönhetően nagyon jó eredményt értek el ebben a rövid idő alatt (7. ábra). Ezt követően a maxilláris frontra egy mock-upot készítettek. A páciens in-office fehérítésben részesült (ZOOM!, Philips) a harmonikus összkép előkészítése és a világosabb fogak iránti vágyának kielégítése érdekében. A 11. és a 21. fogat egyaránt gingivectomiával készítették elő (8. ábra), és mindkettőt laboratóriumban készített furnérral (Celtra® Press, Dentsply Sirona; 9. és 10. ábra) egyénileg rétegezve restaurálták (laboratórium: Mario Pace fogtechnikus, Koblenz). Az eredmény biztosítása érdekében a páciens a felső állkapocshoz Essix retainert, az alsó állkapocshoz pedig lingualis retainert kapott. A kezelés összesen 14 hétig tartott. A végeredményt a 11. és 12. ábra mutatja.
Megbeszélés
Ebben az esetben a SureSmile® alignerekkel végzett kezdeti kezelés volt a kezelés sikerének fontos alapja, mivel megszüntette a probléma okát. Esztétikai szempontból a két furnér azonnali alkalmazása nem javította volna az esztétikát, és nem csökkentette volna a bukkális folyosót. Alternatív megoldásként egy teljes fogszabályozás a lingvális irányba dőlő molárisokig tartó teljes fogszabályozás lett volna lehetséges. Ezt követően a 25-től 15-ig terjedő fogak helyreállítását furnérokkal kellett volna elvégezni – ez egy időigényes és meglehetősen költségigényes eljárás, amely nem volt opció a páciens számára. A ténylegesen megvalósított terv két problémát oldott meg: A SureSmile® alignerekkel végzett előkezelés javította a bukkális folyosót, és megváltoztatta az elülső fogak helyzetét, így a kívánt két furnér elhelyezhetővé vált. Már az aligneres kezelés után a helyzet pozitívan változott, és a páciens motivációjának növekedéséhez vezetett. Ehhez hozzájárult az alignerek magas viselési komfortja is, amelyet a vágóélek füzér alakú kialakításával lehetett elérni. A 21. és a 11. fogon elhelyezett két furnér gyönyörű pozitív mosolyvonalat hozott létre. A páciens kisugárzása láthatóan javult – a páciens nagyon elégedett volt. Elvileg a fogszabályozás és a restauratív intézkedések kombinációja bevált kezelési koncepció a jó eredmények eléréséhez. Emellett az esztétika szempontjából figyelembe kell venni az ínyhelyzetet, ami ebben az esetben gingivectomiával történt. Így a furnérokat úgy lehetett integrálni, hogy harmonikus összképet alkottak.
Dr. Alina Lazar