Cél: Az alábbi esetismertetés célja, hogy bemutassa a vestibuláris csont gyógyulását „csontablak technika” és reszorbálható kollagénmembrán alkalmazása után egy négyfalú, endodontikus eredetű kis lézióban.
Bevezetés: osztályú, E, F osztályú, ezért regeneratív terápiák javasoltak. Mindazonáltal a regeneratív terápiák alkalmazása a négyfalú, endodontikus eredetű kis léziókban nem teljesen vizsgált, és az eredmények nem meggyőzőek.
Anyagok és módszerek: 42 éves nő fordult a szerző rendelőjébe tüneti apikális parodontitisszel. A PA röntgenfelvételen az apex körül sugárzástól átlátszó kép és extrudált gyökércsatorna obturációs anyag volt látható, a CBCT-n megőrzött vestibuláris csont mellett (1–2. ábra). Mivel az elmúlt három évben kétszer végeztek NSRCT-t, és a gyökércsatorna obturáció homogénnek, de túlságosan extrudáltnak tűnt, sebészi kezelés mellett döntöttek. Szépen beállított ideiglenes korona volt jelen, kóros szondázási mélység és szondázási vérzés nélkül. Nem volt jelen sinus tractus (3–5. ábra). Tüneti apikális parodontitis 1. osztály (Von Arx & Cochrane 2001); B osztály (Kim & Kratchman 2005) és korábban elvégzett gyökérkezelés volt a végső diagnózis. A szubmarginális teljes vastagságú lebenyt két felszabadító bemetszéssel végeztük egy 69-es számú, dupla lekerekített mikropengével (Swann–Morton) (6–7. ábra). A vestibularis csont ép volt, ezért csontablak technikát alkalmaztunk és végeztünk (6–8. ábra) piezo készülék- kel (Woodpecker DTE AI Surgery) és „US1, UC1” (Guilin Woodpecker Medical Instrument Co., LTD) hegyekkel. A blokkot az intraoperatív szakaszok alatt sóoldatban tartottuk. Az apikális reszekciót (8. ábra) az „UC1” (Guilin Woodpecker Medical Instrument Co., LTD) segítségével végeztük el, és a gyökeret egy 3 mm-es „MM4” (Hu-Friedy Manufacturing Co. LLC) kerek tükörrel vizsgáltuk a VRF szempontjából (13. ábra). A gyökérvég polírozását (11. ábra) az „UL4” (Guilin Woodpecker Medical Instrument Co., LTD) segítségével végeztük. A csontos kripta küretizálása kézi küretezéssel történt, de a csontos kriptában lévő további hámbélés eltávolításával a gyógyulási folyamat felgyorsítása érdekében piezo „UL3” (Guilin Woodpecker Medical Instrument Co., LTD) hegyet is használtunk (9–10. ábra). A három mm-es retropreparációt (14–17. ábra) a „JT2SA” hegy (B&L Biotech) segítségével végeztük el. A retropreparációt ismét ellenőriztük a guttapercha maradványok tekintetében, leöblítettük és papírhegyekkel megszárítottuk (18–20. ábra), majd retropecsétet (21–23. ábra) készítettünk „Neo Mta plus” (Avalon Biomed). A csontos blokkot visszahelyeztük (24. ábra) az eredeti helyzetébe, és a „Jason membrán” (Botiss Biomaterials GmbH) reszorbálható kollagénmembránt használtunk a blokkablak lefedésére (25. ábra). A lágyrészek varrására (26. ábra) nem felszívódó 6,0 monofilamentumos varratokat használtunk (SMI), amelyeket az 5. napon eltávolítottunk (27. ábra).
Eredmények: és RAC-B összpontszám 2 (2-2-2/2) az 1 éves CBCT-követéskor (30–32. ábra). Az 1 éves követéskor a lágyrészeken nem volt látható recesszió, csak enyhe színkülönbség a sebgyógyulás és a keratinizált szövet között, de ez a páciens számára nem aggályos (28. ábra).
Megbeszélés: Az első mikrosebészeti endodontiai beavatkozást több mint 50 évvel ezelőtt Rud & Andreasen jegyezte fel, és megállapították, hogy a vertikális vagy palatális csont elvesztése rostos szöveti gyógyulást eredményezett. Állatkísérletes vizsgálatok azt mutatták, hogy a vestibularis csont gyógyulása következik utoljára, és a 6 hónapos követéskor 70%-os a gyógyulási arány, míg Von Arx az 1. évi CBCT-követéskor a vestibularis lemez gyógyulását csak 54%-ban mutatta ki. Elvesztése regeneratív terápiát igényelhet graftanyagokkal. F. Khoury és R. Hensher 1987-ben írta le először a csontablak technikát, amelynek célja nemcsak a műtéti eljárás láthatóságának és helyének növelése, hanem a vestibularis csont megőrzése és a graftanyagok autológ anyagokkal való helyettesítése is. Ebben az esetben a blokkablak technika egy reszorbálható kollagénmembránnal együtt nagyon rövid idő alatt teljesen helyreállíthatja a vestibularis csont és a csontkripta integritását, amint azt ez az esetismertetés és a szakirodalom is mutatja. Az eljárás egyszerű és kényelmes, amely az apikális reszekció, a retropreparáció és a retrofeltöltés révén jobb láthatóságot és helyet biztosít. Egyes szerzők csontrögzítést javasolnak, ha a blokk nagy, míg mások nem találtak különbséget a gyógyulási arányban, és kollagénanyag elhelyezését javasolták a donor és a recipiens terület közé, ha a blokk nem stabil. Mivel a
visszahelyezett csontblokk mozgékonysága zavarhatja az osteotómia gyógyulását, fontos figyelmeztetni a betegeket, hogy ne nyomják a műtéti területet, és csökkentsék a blokk nekrózisának és szekvesztrációjának esélyét.
Dr. Mile Churlinov
Szerk.kieg.: Dr. Mile Churlinov előadást tart idén a Dental World-ön, melynek címe „Mérföldkövek a restauratív kezelésben”. További részletekért kattintson a linkre: https://dentalworld.hu/endodoncia-kongresszus-2023/