Bevezetés
Ha a múltat nézzük, a fogászattal kapcsolatos leggyakoribb gondok az egészséges fogak és a helyes mosoly voltak.
Az esztétika és a konzervatív fogászat iránti igény az elmúlt évtizedben a páciensek kívánságai miatt jelentősen megnőtt. Napjainkban az esztétika számít, a tökéletes mosoly elengedhetetlen, és bizonyított, hogy befolyásolja a páciens önértékelését és pszichoszociális jólétét.
A tudományos statisztikák és a klinikai adatok alapján a direkt rétegző kompozitburkolatok érvényes megoldást kínálnak az elülső régió esztétikai rehabilitációjára. A hagyományos kerámia megoldásnál olcsóbb, a kompozitburkolatok közvetlen rétegezése egyetlen üléses kezeléssel elvégezhető, és a rétegezés során a páciens igényeinek megfelelően módosítható.
Emellett a standard és nanotöltésű kompozitok fejlődése jobb mechanikai tulajdonságokat és kopásállóságot eredményez. Az elülső kompozitrestaurációkkal kapcsolatos prospektív tanulmányok nemrégiben végzett metaanalízise szerint az 5 éves klinikai használat után a becsült teljes túlélés mediánja 84,6%.
A közvetlen rétegelt kompozit fogpótlásokhoz kapcsolódó leggyakoribb szövődmények a törés, a szuvasodás, a festődés, a színromlás és a felületi érdesség megváltozása. A kompozitanyagok könnyen javítható tulajdonságai azonban megoldhatják ezeket a komplikációkat, illetve direkt restaurációk nem igényelnek zománcérdesítést, mivel a foszforsavval történő maratás elegendő a kötésszilárdság javításához.
Technika
A közvetlen rétegezésű kompozitfurnérok egy vagy több kompozitgyanta réteg közvetlen felviteléből állnak, közvetlenül a fogszerkezetre. A kompozitot ezután a szín- és formahibák korrekciója céljából megformázzák, így az esztétikai helyreállítás általában egyetlen rendelésen belül elvégezhető.
Az elülső fogak helyes alakjának és vészprofiljainak helyreállításához különböző eszközök használhatók. Napjainkig a közvetlen rétegző kompozitburkolatokkal történő restaurációk leggyakoribb eljárása az interproximális és a nyaki peremek két különböző lépésben történő helyreállításából állt, két hátsó mátrixot használva az interproximális peremekhez, illetve egy meghatározott formára vágott mátrixszalagot a nyaki terület helyreállításához.
Ebben az esettanulmányban úgy döntöttünk, hogy a Polydentia új elülső mátrixát, az Unica anterior mátrixot használjuk, mivel ez egyszerűsíti az eljárást, lehetővé téve a teljes emerge profil, a nyaki és az interproximális szegélyek közvetlen helyreállítását egyetlen lépésben.
Ezt az új mátrixot alkalmazva a fogfelületeket először előkészítjük és megtisztítjuk, hogy befogadhassuk a kompozitburkolatot.
A mátrixot ezután a fogakra helyezik és rögzítik. Általában műanyag vagy f aékeket lehet használni a mátrix megfelelő rögzítéséhez. Alternatív megoldásként, pl. széles III. osztályú restaurációk esetében, ahol az ék elhelyezése veszélyeztetheti az interproximális profilt azáltal, hogy a mátrix az üregbe omlik, a folyékony gát (pl. Polydentia myCustom Resin) megfelelő alternatíva lehet a mátrix helyben tartására.
Ezután kompozitrétegzés történik: először az emergency profi l helyreállítása, majd a palatális falak modellezése következik. Ezután a durva fogmorfológiát rekonstruáljuk az alkalmazással, és egy vagy több kompozitréteggel megformázzuk. A fog végleges formáját ezután fúrók, csiszolókorongok és polírozókészülékek segítségével kontúrozzák.
Esetleírás
A páciens egy 52 éves nő, a mosolyával elégedetlenül fordult hozzánk. A felső állkapocs elülső fogai nem megfelelő anatómiával és a 11-es metszőfog törésével jelentkeztek. A klinikai vizsgálat szuvasodásmentes fogakat és kielégítő szájhigiéniát mutatott.
Az anamnézist és a klinikai vizsgálatot követően úgy döntöttünk, hogy 4 direkt kompozitburkolatot készítünk az összes központi és oldalsó metszőfogra, teljesen adhezív és additív technikával, minimális előkészítéssel. A következő esettanulmányok a Polydentia új Unica anterior mátrixának felhasználásával végzett közvetlen kompozit elművesítési eljárást szemléltetik.
Következtetés
A kompozitanyagok fejlődésének köszönhetően a direkt rétegző kompozitburkolatok ma már érvényes, gyors és kevésbé költséges megoldást jelentenek az elülső régió esztétikai rehabilitációjára. A sikeres esztétikai és funkcionális eredmények mindazonáltal nagymértékben függnek az operátornak az adhéziós folyamatokkal kapcsolatos ismereteitől és szobrászati képességétől. Különböző eszközök és eljárások segíthetnek a klinikusnak a sürgősségi profi l helyes helyreállításában; ezek közül az új Unica anterior mátrix kiemelkedik egyszerűségével és sokoldalúságával, amely lehetővé teszi a nyaki és interproximalis profilok gyors és könnyű helyreállítását egyszerre, jelentősen csökkentve a székben töltött időt, és mindenki számára elérhető közelségbe hozva az esztétikai helyreállításokat.
Dr. Jordi Manauta
Szerk.kieg.: Dr. Jordi Manauta előadást tart idén a Dental World-ön, melynek címe „Mérföldkövek a restauratív kezelésben”. További részletekért kattintson a linkre: https://dentalworld.hu/esztetika-kongresszus-2023/