A japán Tohoku University Graduate School of Dentistry kutatói pontosan ugyanazt az adatkészletet és egy ipari 3D digitalizálót használva megállapították, hogy a korona digitális fényfeldolgozással (DLP) történő 3D nyomtatásos előállítása jobb minőségű terméket eredményez, mint ami marással elérhető.
A CAD/CAM eljárással előállított, maratott koronák az utóbbi években népszerű alternatívának bizonyultak a hagyományos fémből készült restaurációkkal szemben, köszönhetően a műgyanta-kompozitok jobb kopási és esztétikai tulajdonságainak. Az új tanulmány azonban azt jelzi, hogy a DLP-nyomtatásban elért fejlődés a fogorvosok számára sokkal jobb terméket kínálhat a kevesebb pazarlás és a nagyobb pontosság tekintetében, mint ami korábban elérhető volt. A vizsgálat során készített maratott koronákkal összehasonlítva a DLP-nyomtatott koronák következetesen pontosabbak voltak, és kevesebb marginális eltérést mutattak. A kutatók megjegyezték, hogy különösen a koronacsúcsoknál a maratott koronáknál nagyobb volt a méreteltérések aránya, és amikor a negatív eltéréseket mutató maratott termékek belső felületein megkísérelték az eltoláskorrekciót, barázdák keletkeztek.
A DLP-alapú 3D-nyomtatással magasabb szintű méretillesztési pontosságot és nagyfokú pontosságot értek el, függetlenül az abutment formájától. A marásnál a pontosság nagyban függ az anyagtulajdonságoktól, és a ridegebbek, mint például a kerámiák és a polimerrel beszűrődött kerámiák hajlamosak a forgácsolásra a feldolgozás során, ami azt jelenti, hogy a túl sok marás rosszabb minőségű terméket eredményezhet.
A DLP a marással elérhetőnél szélesebb illesztési pontossági tartományt is biztosít.
A kutatók megjegyezték, hogy a jövőbeni tanulmányokban értékelni lehetne a 3D-nyomtatott koronák törésállóságát és biokompatibilitását állandó protézisként, és hasznos lenne további, különböző nyomtatási paramétereket és gyártási rendszereket alkalmazó kutatásokat végezni.
A „Comparison of the accuracy of resin-composite crowns fabricated by three-dimensional printing and milling methods” (Háromdimenziós nyomtatási és marási módszerekkel gyártott műgyanta-kompozit koronák pontosságának összehasonlítása) című tanulmányt a Dental Materials Journal című folyóirat 2022. július 6-i számában online tették közzé, még a számba való felvétel előtt.
https://www.dental-tribune.com/news/study-finds-3d-printing-more-accurate-than-milling-when-it-comes-to-dental-crowns/
Anischa Hall
(Image: Shutterstock/Yalcin Sonat)