A Yorki Egyetem kutatóinak új tanulmánya szerint a súlyos mentális betegséggel küzdő betegek háromszor nagyobb valószínűséggel szembesülnek teljes foghiánnyal, mint az átlagnépesség. A kvalitatív tanulmány, amelyet a szolgáltatókkal és a betegekkel készített interjúk segítségével végeztek, rávilágított a szájhigiénia terén tapasztalható jelentős egyenlőtlenségek létezésére és okaira, és javaslatot tett a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) által végrehajtható változtatásokra.
Dr. Masuma Mishu, a Yorki Egyetem epidemiológiai kutatója és a tanulmány vezető szerzője sajtóközleményében elmondta: „A súlyos mentális betegségben szenvedő emberek szájüregi egészségi állapota rosszabb, mint a mentális betegségben nem szenvedőké, és a kezeletlen fogszuvasodás a nem pszichiátriai kórházi felvételek gyakori oka ebben a csoportban. Tanulmányunk arra a sürgető igényre irányul, hogy megértsük az okokat, amelyek e szájegészségügyi egyenlőtlenségek hátterében állnak”.”
Hét súlyos mentális betegségben, például skizofréniában, skizo-affektív zavarban vagy bipoláris zavarban szenvedő résztvevővel készítettek interjút, valamint tíz egészségügyi szakemberrel, köztük gondozókkal, fogorvosokkal, ápolókkal és orvosokkal. Az előbbi csoportba tartozó résztvevők a jó szájhigiénia fenntartásának legjelentősebb akadályaként azt említették, hogy az SMI miatt általában nehezen tudnak gondoskodni általános egészségükről, korlátozott anyagi lehetőségeik vannak, és nehezen találnak ésszerű távolságon belül olyan NHS fogorvost, aki kezeli őket még azután is, hogy mentális egészségük miatt elmulasztanak pár találkozót. Ezen túlmenően a betegek megjegyezték, hogy szükségük van egy olyan fogorvosi szolgáltatóra, akiben megbízhatnak, különösen olyanra, aki tájékozott a traumákról és általában véve képzett a pszichológiai kérdésekben.
A megkérdezett egészségügyi szolgáltatók csoportja számos javaslatot tett az SMI-vel élők betegélményének javítására. Ezek a javaslatok magukban foglalták a betegekkel való jobb kommunikációt, a beteg egészének elismerését, az egyes betegekre szabott megközelítés kidolgozását és a beteg gondozójának bevonását a szájüregi egészségügyi tervbe. Az egészségügyi szolgáltatók megjegyezték, hogy az olyan problémák, mint az elmaradt találkozók és a nagy esetszámok az ellátás megszakadását okozzák.
A tanulmány társszerzője, Prof. Lina Gega, aki a Yorki Egyetem Egészségtudományi Tanszékén tanít, elmondta: „Arra szólítunk fel, hogy a súlyos mentális egészségügyi problémákkal küzdők esetében a szájhigiéniát építsék be az ellátás tervezésébe. Az olyan támogatás nyújtása, mint a szervezett, kísért fogorvosi látogatások, segíthet enyhíteni a szorongást és leküzdeni a fogászati szűrések és kezelések körüli gyakorlati akadályokat”.”
Dr. Mishu felvázolt egy tervet, amely segít az NHS egészségügyi szolgáltatóknak olyan új kultúra kialakításában, amelyben jobban meg tudják beszélni a szájüregi egészségügyet és jobban be tudnak kapcsolódni az SMI-betegekkel. Elmagyarázta: „Szorosan együttműködve a szolgáltatást igénybe vevőkkel, a gondozókkal, a közegészségügyi kutatókkal és az NHS partnereivel, rendszerszintű beavatkozást szeretnénk közösen megtervezni a súlyos mentális betegségben szenvedők számára. Ezt úgy tervezzük, hogy ösztönözze a képzést és az együttműködésen alapuló támogatást mind a mentális, mind a fogászati egészségügyi személyzet részéről. Célunk, hogy átfogó, személyre szabott támogatást nyújtsunk – a személyes szájápolás ösztönzésétől a kísért fogorvosi látogatások megszervezéséig és a betegek számára további finanszírozáshoz való hozzáférést lehetővé tevő papírmunkában való segítségnyújtásig.”
A tanulmány, melynek címe: „“A qualitative study exploring the barriers and facilitators for maintaining oral health and using dental service in people with severe mental illness: Perspectives from service users and service providers” az International Journal of Environmental Research and Public Health című folyóiratban 2022. április 5-én jelent meg.
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/patients-with-severe-mental-illness-miss-out-on-critical-dental-care/
Anisha Hall
(Image: Shutterstock/Elnur)