Az indiai Rajasthan tartománybeli Jodhpur körzetben a különleges egészségügyi ellátást igénylő gyermekek szájhigiéniájáról készült tanulmány szerint a fogszuvasodás és a rossz szájhigiénia szintje kiemelkedően magas. A gyermekek körében a fogszuvasodás előfordulási gyakorisága 65% volt, és a szerzők szerint az eredmények hangsúlyozzák, hogy célzott megelőző intézkedésekre van szükség a veszélyeztetett csoport szájhigiéniájának javítása érdekében.
Indiai, szaúd-arábiai és kanadai kutatók 124, 4-15 éves korú, Dzsodhpur körzet speciális iskoláiba beíratott gyermek szájhigiéniáját értékelték. A vizsgálatban részt vevő valamennyi gyermek speciális egészségügyi támogatásra szorult.
A szájüregi vizsgálatok azt mutatták, hogy a csoport 65%-ának volt szuvas foga, amelynek súlyossága az enyhétől (40%) a közepesen súlyos (20%) és a súlyos (5%) fogszuvasodásig terjedt. A gyermekek 75%-a mutatott rossz szájhigiéniát. A csoportban a szuvas, hiányzó és tömött tejfogak (dmft) átlagos száma 2,8 volt, és a szuvasodás előfordulása nagyobb volt az idősebb tanulók körében. A 4-7 éves korcsoportban az átlagos dmft pontszám 2,5, a 8-11 éves korcsoportban 2,9, a 12-15 éves korcsoportban pedig 3,2 volt.
A csoport szájhigiénés szokásainak értékelése azt mutatta, hogy a gyermekek 60%-a naponta egyszer, 40%-a pedig naponta kétszer mosott fogat. A túlnyomó többség (70%) arról számolt be, hogy nem használ fluoridot, és 55% mondta, hogy nem használ rendszeresen fogselymet.
A kutatók szerint: „Az eredmények hangsúlyozzák a korai beavatkozás és a megelőző intézkedések szükségességét a fogszuvasodás kezelésére ebben a populációban.” Kifejtették, hogy a csoportnak átfogó szájhigiénés ellátásra és a megfelelő szájhigiénés gyakorlatra összpontosító oktatási programokra van szüksége.
„Azáltal, hogy foglalkozunk az ezen gyermekek előtt álló egyedi kihívásokkal, mint például az ellátáshoz való korlátozott hozzáférés, a szájhigiénia fenntartásának nehézségei és a személyre szabott beavatkozások szükségessége, jobb szájegészségügyi eredményekre törekedhetünk, és javíthatjuk általános jólétüket” – állapították meg a szerzők.
A “An assessment of the prevalence of dental caries, oral hygiene status, deft index, and oral hygiene habits among children with special healthcare needs” című tanulmányt a Cureus Journal of Medical Science című szakfolyóirat 2023. július 25-i online számában tették közzé.
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/most-children-with-special-healthcare-needs-have-caries-poor-oral-hygiene-study/
(Image: Apichatn21/Shutterstock)