Korábbi tanulmányok összefüggésbe hozták a rossz szájhigiéniát a hipergyulladással és a szív- és érrendszeri betegségekkel. Hasonlóképpen a COVID-19 súlyosságát is összefüggésbe hozták a hipergyulladásos reakciókkal. Ezért az egyiptomi Kairói Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogy van-e összefüggés a rossz szájhigiénia és a COVID-19 nagyobb súlyossága között a szív- és érrendszeri betegségben szenvedő betegeknél. Azt találták, hogy a szájüregi egészségi állapot további kockázati tényezőt jelent az ilyen betegek esetében.
A kutatók egy kérdőív segítségével 308 SARS-CoV-2-pozitív egyiptomi betegnél és további 86 ilyen szív- és érrendszeri betegségben szenvedő betegnél értékelték a szájhigiénés állapotot, a COVID-19 tüneteinek súlyosságát, a gyógyulás időtartamát és a C-reaktív protein (CRP) szintjét. Ez utóbbiakról alcsoportos elemzést végeztek. A szájhigiénia COVID-19 súlyosságára gyakorolt hatását egy szájhigiéniai pontszám segítségével értékelték, másodlagos végpontként pedig a szájhigiénia CRP-szintre és a gyógyulási időre gyakorolt hatását vizsgálták.
A kutatók szerint a szájegészség és a COVID-19 súlyossága közötti korreláció szignifikánsan fordított kapcsolatot mutatott, csakúgy, mint a szájegészség és a gyógyulási idő, valamint a CRP-szintek közötti korreláció. A rossz szájhigiénés állapot korrelált a megnövekedett CRP-szintekkel és a késleltetett felépüléssel, különösen a szívbetegségben szenvedő betegek esetében.
Dr. Ahmed Mustafa Basuoni, az egyetem kardiológiai szakorvosa és a tanulmány társszerzője a sajtóközleményben így nyilatkozott: „A szájszövetek a SARS-CoV-2 rezervoárjaként működhetnek, a szájüregben magas vírusterhelés alakulhat ki. Ezért javasoltuk a szájüreg egészségének megőrzését és a szájhigiénés intézkedések javítását, különösen a COVID-19 fertőzés során. Az olyan egyszerű intézkedések, mint a megfelelő szájhigiénia gyakorlása, a szájegészségügy fontosságának tudatosítása akár a COVID-19 fertőzéssel, akár a szisztémás betegségekkel kapcsolatban a média és a közösségi orvoslás segítségével, a rendszeres fogorvosi látogatások, különösen a [szív- és érrendszeri betegségben] szenvedő betegek esetében, valamint az [antimikrobiális] szájvizek használata [segíthet] a COVID-19 betegség megelőzésében vagy súlyosságának csökkentésében”.”
Hozzátette: „A szájegészségügynek a szívbetegek rutinszerű anamnézisfelvételének és vizsgálatának részét kellene képeznie. Minden szívbetegnek életmódbeli intézkedéseket kell oktatni a jó szájhigiéniára vonatkozóan, rendszeres fogorvosi látogatással”.”
https://www.dental-tribune.com/news/poor-oral-health-may-increase-risk-of-severe-covid-19-for-cardiac-patients/
Franziska Beier
2022.01.19
(Image: Treecha/Shutterstock)