A Kelet-finnországi Egyetem kutatói újabb tudományos bizonyítékokkal egészítették ki a parodontális egészségügyi problémák és a kognitív hanyatlás közötti összefüggést. Egy szisztematikus áttekintés szerint a rossz parodontális egészség és a fogvesztés jelentősen növeli a demencia kockázatát, és aláhúzza a szájápolás mint megelőző eszköz fontosságát.
A kutatók 47 longitudinális vizsgálatot tekintettek át a világ minden tájáról, és megállapították, hogy a rossz parodontális egészség – a parodontitis, a fogvesztés vagy az alveoláris csontvesztés előfordulása – összefügg a kognitív hanyatlással és a demenciával. Elemzésük szerint a rossz parodontális egészség 23%-kal, illetve 21%-kal növelte a kognitív hanyatlás és a demencia kockázatát. A fogak elvesztése önmagában 23%-kal növelte a kognitív hanyatlás, és 13%-kal a demencia kockázatát – állapította meg a felülvizsgálat.
A szerzők figyelmeztettek, hogy az áttekintett bizonyítékok minősége alacsony, és hogy a parodontális egészség és a kognitív egészség közötti kölcsönhatás további vizsgálatot igényel, ugyanakkor felhívták a figyelmet az eredmények jelentőségére. Azt írták: „Klinikai szempontból megállapításaink hangsúlyozzák a parodontális egészség monitorozásának és kezelésének fontosságát a demencia megelőzésével összefüggésben, bár a rendelkezésre álló bizonyítékok még nem elegendőek ahhoz, hogy egyértelmű utakat mutassanak a veszélyeztetett egyének korai azonosítására, valamint a kognitív állapotromlás megelőzésére irányuló leghatékonyabb intézkedésekre”.
Az áttekintés eredményei arra utalnak, hogy a periodontális és a kognitív egészség közötti összefüggésben több mechanizmus is szerepet játszik. A szerzők kifejtették: „A parodontitisz a feltételezések szerint elősegíti a neurogyulladás kialakulását a szisztémás gyulladáson keresztül, ami a szisztémás gyulladásos mediátorok megnövekedésében nyilvánul meg. A szisztémás gyulladás önmagában független meghatározója a kognitív romlásnak, és összekapcsol más kockázati tényezőket, köztük a cukorbetegséget, a magas vérnyomást, a hiperkoleszterinémiát, sőt az öregedést is a kognitív romlással”. Hozzátették, hogy a parodontális kórokozók közvetlenebb szerepét is feltételezték. A fogak elvesztése – írták a kutatók – a szenzomotoros stimuláció csökkenésével önállóan ronthatja a kognitív funkciókat.
A szerzők által megfogalmazott klinikai ajánlások között szerepelt a parodontális egészség figyelemmel kísérése a demencia megelőzésével összefüggésben, különösen az idősebb betegek kezelésében, valamint a kognitív károsodásban vagy demenciában szenvedő betegek száj- és parodontális ellátása.
Az év elején a Dental Tribune International beszámolt a Birminghami Egyetem tanulmányáról, amely szerint a parodontális betegségek összefüggésbe hozhatók olyan krónikus betegségekkel, mint a szív- és érrendszeri betegségek, a kardiometabolikus betegségek, az autoimmun betegségek és a mentális betegségek. 2011-ben a Greifswaldi Egyetem kutatói megerősítették a korábbi megállapításokat a parodontitis okozta gyulladásos ínyvisszahúzódás és az Alzheimer-kór közötti kapcsolatról.
A „Parodontális egészség, kognitív hanyatlás és demencia: A Journal of the American Geriatrics Society 2022. szeptemberi számában jelent meg.
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/poor-periodontal-health-and-tooth-loss-linked-with-cognitive-decline-and-dementia/
Jeremy Booth
2022.10.14
(Image: Ground Picture/Shutterstock)