Ez a cikk egy klinikai vizsgálat lepedékképződéssel kapcsolatos eredményeit mutatja be, amely a Journal of Dental Hygiene című folyóiratban jelent meg a következő címmel: Efficacy of professional flossing, supervised flossing and mouthrinsing regimens on plaque: a 12-week, randomized clinical trial.
Szerzők: Bosma ML ., McGuire JA ., Sunkara A ., Sullivan P ., Yoder A ., Milleman J ., Milleman K.
Célkitűzés
A lepedékképződés megelőzése és csökkentése céljából végzett, napi kétszeri alkoholos, illóolajos szájöblítés (LISTERINE®) és fogmosás, valamint a naponta egyszer felügyelet mellett végzett fogselymezés és fogmosás hatásosságának értékelése* *. A fogselymezés célja a fogak közötti lepedék és ételmaradékok eltávolítása a fogszuvasodás csökkentése érdekében.
Módszerek
Az elsődleges végpont a fogközi Quigley-Hein plakkindex (TPI) Turesky-féle módosításának átlaga volt a 12. héten. A kezelést minden vizsgálati alany naponta egyszer, felügyelet mellett végezte el a klinikán, hétfőtől péntekig. A nap második kezelése, valamint a szombati és vasárnapi otthoni kezelés felügyelet nélkül történt, és naplóban kellett rögzíteni.
• A szájüreg vizsgálata előtt a vizsgálati alanyok 8-18 órán keresztül nem végezhettek szájhigiéniás kezelést, és a vizsgálat előtt legalább 4 órával nem ehettek.
A vizsgálati alanyokat (n=156) véletlenszerűen 4 csoportba sorolták:
Bevonási kritériumok: ≥18 éves életkor; jó általános és szájüregi egészség; nem szenved a kereskedelmi forgalomban kapható fogászati termékekkel szembeni ismert allergiában; legalább 20, értékelhető arc és nyelv felőli felülettel rendelkező fog; néhány ínygyulladásra utaló jel, de semmi nem utal előrehaladott fogínysorvadásra; legalább 10 vérző pont a vérzési index (BI) alapján; legalább 10 vérző pont a vérzési index (BI) alapján; és nem figyelhetők meg a következők: fix vagy kivehető fogszabályozó készülék vagy kivehető részleges fogsor használata, jelentős szájüregi lágyszöveti betegség, kivéve a plakk okozta ínygyulladást, valamint előrehaladott fogínysorvadás a klinikai kivizsgálás és a vizsgálóorvos/fogászati szakember megítélése alapján.
Kizárási kritériumok: fogászati profi laxis a kiindulási vizitet megelőző egy hónapban; antibiotikum szükségessége a fogászati kezelés előtt; antibiotikum, gyulladáscsökkentő vagy véralvadásgátló kezelés alkalmazása a kiindulást megelőző egy hónapban; lepedékképződés és fogínygyulladás elleni kemoterápiás szereket tartalmazó szájhigiéniás termékek használata a kiindulást megelőző két hétben; füstmentes dohány használata; és bármilyen más, szervi vagy pszichiátriai betegség, amely a vizsgálóorvos megítélése szerint alkalmatlanná tenné az önkéntest a vizsgálatra.
A vizsgálati alanyokat (N=156) a következőkre randomizálták: A kiindulási vizsgálatokat követően a vizsgálati alanyok teljes profilaxisban részesültek, és a következő utasításokat kapták:
FOGMOSÁS + LISTERINE® COOL MINT • Fogmosás naponta kétszer • Öblítés 20 ml LISTERINE® Cool Mint oldattal 30 másodpercig naponta kétszer FOGMOSÁS + HIGIÉNIKUS ÁLTAL VÉGZETT FOGSELYMEZÉS • Fogmosás naponta kétszer • Higiénikus által felügyelt fogselymezés FOGMOSÁS + HIGIÉNIKUS ÁLTAL FELÜGYELT FOGSELYMEZÉS • Fogmosás naponta kétszer • Higiénikus által felügyelt fogselymezés FOGMOSÁS + KONTROLL ÖBLÍTÉS • Fogmosás naponta kétszer • Öblítés 20 ml 5%-os vizes-alkoholos öblítőoldattal (negatív kontroll) 30 másodpercig naponta kétszer
Eredmények
A fogmosás + negatív kontroll szájöblítés kombinációval összehasonlítva csak a fogmosás + LISTERINE® Cool Mint kombináció csökkentette statisztikailag jelentős mértékben a lepedékképződést 12 hét után;
• 12 hét után a fogmosás + negatív kontroll szájöblítés kombinációhoz viszonyítva a fogközi és a teljes szájüregi lepedék szignifikánsan csökkent a fogmosás + LISTERINE® Cool Mint csoportban, de nem a fogmosás + a higiénikus által végzett fogselymezés vagy a fogmosás + a higiénikus által felügyelt fogselymezés kombinációban részesített csoportban.
A fogközi TPI csökkenése 12 hét után a kontrollhoz képest
A lepedékképződés csökkenésének mértéke a kontrollhoz viszonyítva (%)
LEPEDÉKKÉPZŐDÉS 4,6-SZOR NAGYOBB MÉRTÉKŰ CSÖKKENÉSE
*Kontroll-fogmosás + 5%-os vizes-alkoholos oldat; a lepedékképződés csökkenését az átlagos Turesky-féle plakkindex (TPI) alapján értékelték.
Megjegyzés
A fogselyem hatékonyan távolítja el a fogak közé beágyazódott ételmaradékokat és a biofilmet, javítja a páciensek ínyének egészségét, és hasznos eszközzel szolgál a mindennapi szájhigiéniához. A fogselymezés, a fogmosás és a LISTERINE® Cool Mint oldattal történő napi öblítés együttesen átfogó megoldást nyújt a szájápolás és a szájüreg szinte 100%-os tisztításának problémájára.
A LISTERINE® JELENTŐSEN CSÖKKENTETTE A LEPEDÉKKÉPZŐDÉST AZ ÍNYVONAL FELETTI, FOGKÖZI LEPEDÉKKÉPZŐDÉS 4,6-SZOR NAGYOBB MÉRTÉKŰ MEGAKADÁLYOZÁSA A FOGSELYMEZÉSHEZ KÉPEST
*Dentálhigiénikus által végzett fogselymezés. A lepedékképződés tartós csökkenése a fogászati profilaxist követően.
Következtetések
A kizárólag fogmosásból álló rutinhoz viszonyítva a LISTERINE® Cool Mint 12 hét után nagyobb mértékben csökkentette a lepedékképződést (TPI), mint a higiénikus által végzett vagy felügyelt fogselymezés • A LISTERINE® Cool Mint hozzáadása a szájápolási rutinhoz hatékonyabban csökkentette az ínyvonal feletti lepedékképződést, mint a higiénikus által végzett fogselymezés • Az említett eredmények alapján a fogászati szakemberek a leghatékonyabb szájápolási rutint ajánlhatják betegeiknek, azok igényeihez igazodva.
A fogselymezés és a szájöblítés lepedékeltávolító hatékonyságának összehasonlítása
12 hetes, virtuális felügyelettel végzett klinikai vizsgálat
Ez a cikk egy klinikai vizsgálat lepedékképződéssel kapcsolatos eredményeit mutatja be, amely a Journal of Dental Hygiene című folyóiratban jelent meg a következő címmel: Comparative Effectiveness Of Flossing And Mouthrinse Regimens On Plaque: A 12-week Virtually Supervised Clinical Trial.
Szerzők: Milleman J., Bosma M. L., McGuire J. A., Sunkara A., McAdoo K., DelSasso A., Wills K., Milleman K.
Célkitűzés
A lepedékképződés megelőzése és csökkentése céljából végzett, napi kétszeri, alkoholos, illóolajos szájöblítés (LISTERINE®) és fogmosás, a fogselymezés és fogmosás, valamint a naponta egyszer virtuális felügyelet mellett végzett illóolajos szájöblítés, fogselymezés és fogmosás hatásosságának értékelése* *. A fogselymezés célja a fogak közötti lepedék és ételmaradékok eltávolítása a fogszuvasodás csökkentése érdekében.
Módszerek
A végpontok közé tartoztak a fogközi, illetve teljes szájüregi Quigley-Hein plakkindex (TPI) Turesky-féle módosításának átlaga a 12. héten. A kezelést minden vizsgálati alany naponta egyszer videós felügyelet mellett végezte el, hétfőtől péntekig. A nap második kezelése, valamint a szombati és vasárnapi otthoni kezelés felügyelet nélkül történt, és naplóban kellett rögzíteni. A szájüreg vizsgálata előtt a vizsgálati alanyok 8-18 órán keresztül nem végezhettek szájhigiéniás kezelést, és a vizsgálat előtt legalább 4 órával nem ehettek.
A vizsgálati alanyokat (n=213) véletlenszerűen 4 csoportba sorolták
Bevonási kritériumok: 18-60 év közötti életkor; jó általános és szájüregi egészség; nem szenved a kereskedelmi forgalomban kapható fogászati termékekkel szembeni ismert allergiában; legalább 20, értékelhető arc és nyelv felőli felülettel rendelkező fog; néhány ínygyulladásra utaló jel, de semmi nem utal előrehaladott fogínysorvadásra; legalább 10% vérző pont a kiterjesztett vérzési index (EBI3) alapján; 5 mm-nél nagyobb szondázási mélységű pontok nélkül, illetve legfeljebb három pont, ahol a szondázás mélysége 5 mm; és nem figyelhetők meg a következők: fix vagy kivehető fogszabályozó készülék vagy kivehető részleges fogsor, jelentős szájüregi lágyszöveti betegség, kivéve a plakk okozta ínygyulladást.
Kizárási kritériumok: fogászati profilaxis a kiindulási vizitet megelőző négy hétben; antibiotikum szükségessége a fogászati kezelés előtt; antibiotikum, gyulladáscsökkentő vagy véralvadásgátló kezelés alkalmazása a kiindulást megelőző egy hónapban; kemoterápiás szereket tartalmazó szájhigiéniás termékek használata a kiindulást megelőző két hétben; füstmentes dohány használata; és bármilyen más, szervi vagy pszichiátriai betegség, amely a vizsgálóorvos megítélése szerint alkalmatlanná tenné az önkéntest a vizsgálatra.
A vizsgálati alanyokat (N=213) a következőkre randomizálták:
A kiindulási vizsgálatokat követően a vizsgálati alanyok teljes profilaxisban részesültek, és a következő utasításokat kapták: FOGMOSÁS • Fogmosás naponta kétszer FOGMOSÁS + LISTERINE® COOL MINT • Fogmosás naponta kétszer • Öblítés 20 ml LISTERINE® Cool Mint oldattal 30 másodpercig naponta kétszer FOGMOSÁS + HIGIÉNIKUS ÁLTAL FELÜGYELT FOGSELYMEZÉS • Fogmosás naponta kétszer • Higiénikus által felügyelt fogselymezés FOGMOSÁS + HIGIÉNIKUS ÁLTAL FELÜGYELT FOGSELYMEZÉS + LISTERINE® COOL MINT • Fogmosás naponta kétszer • Higiénikus által felügyelt fogselymezés • Öblítés 20 ml LISTERINE® Cool Mint oldattal 30 másodpercig naponta kétszer
Eredmények
A fogmosással összehasonlítva csak a fogmosás + LISTERINE® kombináció csökkentette statisztikailag jelentős mértékben a lepedékképződést 12 hét után.
• 12 hét után a fogmosáshoz viszonyítva a fogközi és a teljes szájüregben képződő lepedék szignifikánsan csökkent a fogmosás + LISTERINE® csoportban, de nem a fogmosás + a higiénikus által felügyelt fogselymezés kombinációban részesített csoportban • A fogmosás és fogselymezés kombinációhoz viszonyítva a fogmosás, fogselymezés + LISTERINE® csoportban szignifikánsan csökkent a fogközi és a teljes szájüregi lepedék
A fogközi és a teljes szájüregi TPI, kezelés szerint Ls átlag százalékos csökkenése (%)
Teljes szájüreg – 4. hét Teljes szájüreg – 12. hét Fogközi – 4. hét Fogközi – 12. hét
Kezelés: Kizárólag fogmosás Fogmosás + öblítés Fogmosás + fogselymezés Fogmosás + fogselymezés + öblítés.
A kezelés utáni adatok korrigált átlagok; a százalékos értékek a különböző vizsgált termékek használatából és a kizárólag fogmosásból álló rutint összehasonlító százalékos csökkenést jelentik.
Igazolt szuperioritás a kizárólag fogmosásból álló rutinnal szemben, a fogmosás/fogselymezés kombinációval szemben 4 hét után, a fogmosás/fogselymezés kombinációval szemben 12 hét után, a fogmosás/öblítés kombinációval szemben.
A LISTERINE® JELENTŐSEN CSÖKKENTETTE A LEPEDÉKKÉPZŐDÉST
A FOGKÖZI LEPEDÉK 26,9%-KAL NAGYOBB MÉRTÉKŰ CSÖKKENTÉSE A FOGMOSÁSHOZ VISZONYÍTVA
A FOGKÖZI LEPEDÉK 28,4%-KAL NAGYOBB MÉRTÉKŰ CSÖKKENTÉSE A FOGMOSÁS ÉS FOGSELYMEZÉS KOMBINÁCIÓHOZ VISZONYÍTVA
* A lepedék tartós csökkentése az ínyvonal felett, ha 12 héten át rendeltetésszerűen alkalmazzák a fogak tisztítása után. A fogselymezés felügyelet mellett történt.
Megjegyzés
A fogselyem hatékonyan távolítja el a fogak közé beágyazódott ételmaradékokat és a biofilmet, javítja a páciensek ínyének egészségét, és hasznos eszközzel szolgál a mindennapi szájhigiéniához. A fogselymezés, a fogmosás és a LISTERINE® Cool Mint oldattal történő napi öblítés együttesen átfogó megoldást nyújt a szájápolás és a szájüreg szinte 100%-os tisztításának problémájára.
Következtetések
A napi kétszeri fogmosásból, majd LISTERINE® szájvíz alkalmazásából álló szájápolási gyakorlat jelentősen csökkentette a szupragingivális lepedékképződést a kizárólag fogmosásból álló rutinnal szemben. A fogselyem napi egyszeri, fogmosás utáni használata nem volt hatással a szupragingivális lepedék csökkentésére a kizárólag fogmosásból álló rutinnal szemben. A LISTERINE® hozzáadása a fogmosásból és a fogselymezésből álló rutinhoz jelentősen nagyobb hatékonysággal csökkentette a szupragingivális lepedéket. Az említett eredmények alapján a fogorvosok a legmegfelelőbb szájápolási rutint ajánlhatják betegeiknek.