A temporomandibuláris rendellenességgel (TMD) kapcsolatos fájdalom a fiatalabbakat aránytalanul nagyobb mértékben érinti, mint a felnőtteket, és világszerte a gyermekek akár 28%-a számolt be valamikor TMD-fájdalomról. Hogy nagyobb figyelmet fordítsanak a TMD-fájdalomra, vizsgálják a temporomandibuláris ízületben (TMJ) és az arcon jelentkező fájdalom elterjedtségét, valamint felmérjék a serdülők szájfunkcióját, oslói kutatók fiatal betegek nagy csoportját értékelték. Azt tapasztalták, hogy a női páciensek nagyobb valószínűséggel tapasztaltak fájdalmat, mint a férfi páciensek, és nagyobb fájdalommal küzdöttek, mint férfi társaik.
A TMD-fájdalom sok betegnél az ízületben vagy az arcon jelentkező fájdalomként jelentkezik, és az állapot fejfájást okoz, valamint korlátozza a mozgástartományt. Az okokat extra- vagy intra-artikulárisnak minősítik. A myofaszciális fájdalom extra-artikuláris tényező, az ízületi gyulladás, az artrózis és a porckorong elmozdulás pedig az intra-artikuláris kategóriába tartozik. A TMD általában hatással van a maximális szájnyílási kapacitásra és a maximális metszésnyílásra (MIO), és gyakran társul depresszióval, fájdalomcsillapító-fogyasztással és számos társbetegséggel.
A kutatók három korcsoportban – 14, 16 és 18 évesek – 957 serdülő páciens fogászati vizsgálatával és az összegyűjtött felmérési adatokkal tudták felmérni, hogy a betegek hol és milyen mértékű TMD-fájdalmat tapasztalnak. Az arcon vagy az állkapocsban jelentett nagyobb fájdalom, a szájnyitáskor és a rágáskor jelentkező nagyobb fájdalom, a vizuális analóg skála fájdalomintenzitása és a masszeter-izom tapintásakor jelentkező fájdalom összefüggött a kisebb MIO-val. A csökkent MIO nem állt összefüggésben más rágóizmokkal. Szignifikáns pozitív korreláció volt a férfi nem és a MIO között, a MIO és az oldalirányú mozgás mellett. A fájdalommal töltött napok száma és a MIO szignifikáns negatív korrelációt mutatott, csakúgy, mint az elmúlt három hónapban jelentett arc- vagy állkapocsfájdalom és a MIO, a szájnyitáskor jelentkező fájdalom és a MIO, a rágáskor jelentkező fájdalom és a MIO, valamint a fájdalom intenzitása és a MIO.
A megkérdezett serdülők 47,1%-a számolt be TMJ kattogó hangokról, és ez gyakrabban fordult elő a 18 éveseknél. A kutatók azt sugallták, hogy a TMJ tünetmentes kattogása valójában nem feltétlenül a TMD értelmes diagnosztikai kritériuma, bár a hangok gyakoribbak voltak, ha fájdalom is jelen volt.
A maximális szájnyitási kapacitás elmúlt hónapban jelentett korlátozása magasabb volt a nőknél (4,1%), mint a férfiaknál (0,8%). Az arcfájdalomról az elmúlt három hónapban a serdülők 47,0%-a számolt be, és a nők ismét nagyobb gyakorisággal, 5,3%-ban, míg a férfiaknak csak 1,7%-ban. Ez az életkor előrehaladtával jelentősen nőtt. Az elmúlt egy hónap egyéb társuló fájdalmai közül a fejfájás volt a legjellemzőbb az összes serdülő beteg 74,7%-ánál és a nők 19,6%-ánál, míg a férfiak 5,7%-ánál, és ez az életkorral ismét növekedett. A betegek 57%-a számolt be nem vényköteles fájdalomcsillapítók használatáról a társuló fájdalom kezelésére.
Az idősebb serdülő nők nagyobb valószínűséggel használtak vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat, és összességében több fájdalomról és alacsonyabb személyes jóllétérzetről számoltak be. A jóllétet illetően a nők 17,3%-a, a férfiak 11,6%-a számolt be a tevékenységek iránti csökkent érdeklődésről vagy a tevékenységekhez való kevesebb örömről. A jóllétről szóló jelentések összességében az általános lakosságéhoz hasonló nézeteket tükröztek, és a kutatók megjegyezték, hogy eredményeik ellentétben állnak a korábbi kutatásokkal, amelyek a TMD-ben szenvedő serdülők jelentősen rosszabb életminőségét jelezték.
Amikor arra kérték őket, hogy értékeljék általános egészségi állapotukat, a megkérdezettek mindössze 3,2%-a mondta azt, hogy rossz vagy nagyon rossz egészségi állapotban van, 56,9%-uk pedig nagyon jó egészségi állapotról számolt be. Az általános egészségi állapot negatív korrelációt mutatott a fájdalom intenzitásával és időtartamával, a szájműködésre gyakorolt fájdalommal, az arcfájdalommal, a vény nélkül kapható gyógyszerek használatával és a fejfájással.
A kutatók remélik, hogy tanulmányuk segítséget nyújt a fogorvosoknak, a dentálhigiénikusoknak és az általános orvosoknak a TMJ-vel kapcsolatos fájdalom korai felismerésében és diagnózisában, és ezáltal megelőzhetik a krónikus fájdalom kialakulását, amely potenciálisan csökkentheti az életminőséget.
A „Temporomandibular pain and quality of life assessment in adolescents in a Norwegian cohort” című tanulmányt a Clinical and Experimental Dental Research című szaklapban tették közzé online 2023. május 26-án.
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/female-adolescent-patients-suffer-more-from-temporomandibular-joint-associated-pain-according-to-study/