[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.4.1″][et_pb_row _builder_version=”4.4.1″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.1″][et_pb_text _builder_version=”4.4.1″ text_font=”|700|||||||” text_font_size=”16px”]
2019-ben, a Dental World tudományos konferenciáinak előadóival riportokat készítettünk a szakmájukkal kapcsolatos kihívásokról, a munkájukkal összefüggő tapasztalatokról, élményekről. Elsőként „Kanada legjobb endodontusa”-nak választott dr. Glenn Van As-szel folytatott interjút mutatjuk be Önöknek.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.4.1″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.1″][et_pb_video src=”https://www.youtube.com/watch?v=iTuKqmIcRVA&list=PLpza1jNsSp2cpXmNFrwniY0yFxpsFn3yz” _builder_version=”4.4.1″][/et_pb_video][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.4.1″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.1″][et_pb_text _builder_version=”4.4.1″]
2019-ben a Dental World Endodonciai Kongresszusán szerencsénk volt vendégül látni dr. Gless Van As-t, aki előadást tartott a „ravasz” MBII-es csatornákról, a hozzáféréshez szükséges eszközökről, különböző tippekről és technikákról, valamint a nagyítás fontosságáról.
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”4.4.1″]
Kérem, foglalja össze az előadása lényegét!
Az előadásom egy része szól a nagyításról, hogy hogyan használjuk a nagyítókat annak érdekében, hogy az MBII-es csatornát megtaláljuk a felső nagyőrlők esetében. Érinti annak a témáját, hogy a mikroszkóp használata miért tud segíteni a rálátásban,
milyen előnyei vannak a nagyításnak és a megvilágításnak. Milyen lehetőségek adottak a nagyításra, illetve átbeszéljük, hogy milyen klinikai tippek és technikák vannak az MBII-es csatorna megtalálásához. Bemutatok néhány esetet is, miként lokalizálom ezeket.
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”4.4.1″]
Úgy gondolom, hogy a legtöbb fogorvos foglalkozik a nagyítás gondolatával, de néhányan még nem döntöttek ebben az ügyben. Arra kérem, mondja el nekünk, Ön hogyan kezdte!
Nos, 20-22 éve használok mikroszkópot a klinikai munkám során. 2,5-ös nagyítású lupéval kezdtem, szinte azonnal az egyetem elvégzése után. Abban az időben a nagyítók használata egyáltalán nem volt általánosan megszokott dolog. Többet akartam látni, ezért később a 3.0-3,5-ös lupékra váltottam, majd a mikroszkóp megjelenésével azt kezdtem el használni. Tehát 22 éve az endodonciában, a konzerváló fogászatban, még fogeltávolításhoz és az implantációhoz is használom, gyakorlatilag mindenhez a rendelőmben. Ezért beszélek az előadásomban arról, hogy hogyan támogatja a nagyító használata a kezeléseket, milyen előnyökkel jár az endodonciában. Megosztom a tapasztalataimat az elmúlt 30 évből, kezdve egészen az elejétől napjainkig, s közben részletezem, miként segít nekem a mikroszkóp a kezeléseim precízebb kivitelezésében, a dokumentációban és a videók készítésében.
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”4.4.1″]
Volt-e olyan különleges páciense, akinek a tanácsára kezdte el a mikroszkóp használatát?
Igen! Amikor elkezdtem dolgozni, akkor még nem igazán ismertem és szerettem a fogászatnak ezt a részét. Egy alkalommal, 7 év után felkeresett egy páciensem és elmondta, hogy érzékeny a foga a kopogtatásra. De nem kérte az én segítségem, inkább elment egy specialistához, aki mikroszkóppal vizsgálta meg, és megállapította, hogy volt egy MBII-es csatornája. Ezután vissza is adtam neki a korábbi kezeléssel járó összeget. Mielőtt elment ez a páciens a visszatérített pénzzel a kezében, visszafordult és azt mondta: „Ha továbbra is akar a gyökérkezelésekkel foglalkozni, szerezzen be egy mikroszkópot, és azzal keresse a csatornákat, mint ahogy az a specialista is tette!” Nagyon rosszul éreztem magam, és el kellett döntenem, hogy vagy abbahagyom a gyökérkezeléseket, vagy szakosodnom kell ebbe az irányba, hogy ez ne fordulhasson többé elő. Ez indított el 22 éve az utamon. Jelenleg 9 mikroszkóp van a rendelőmben, tehát az elmondott eset eléggé meghatározó élmény volt az életemben.
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”4.4.1″]
Megosztana néhány tippet azzal kapcsolatban, ami megkönnyíti az MBII-es csatorna megtalálását?
Igen, azt gondolom, két igazán fontos eszköz szükséges, amelyek segítségünkre lehetnek. Az egyik egy hosszú gömbfúró, amit „Munce bur”-nek neveznek, 6 méretben kapható, és ezt pl. a CJM Engineering cégtől lehet beszerezni. Ezek a gömbfúrók elég hosszúak, és nagyítás alatt megfigyelhetjük, ahogy könnyedén és gyorsan átjárhatóvá teszik az MBII-es csatornákat meziális és apikális irányban is. Gyakran látják a fogorvosok az MBII-es csatornát, de nem képesek átjárhatóvá tenni, és ennek az az oka, hogy a tű meziális és bukkális irányba hajlik visszafelé, de ha el tudod távolítani az első részét a csatorna bemenetének, és eléred az egyenes szakaszt, akkor gyakran végig lehet rajta menni. Ebben segítenek a hosszú gömbfúrók. A másik dolog, ami szintén segíthet, az ultrahangos eszközök, amelyek különböző formában és méretben kaphatóak. A gyors vibráció és víz segítségével le lehet simítani a pulpakamra alját, amivel meg lehet találni a csatornákat. Tehát a Munce fúrók és ultrahang segítségével jobban meg lehet találni az MBII-es csatornákat. Az endodonciában az első számú terület az a felső hatos fogak gyökérkezelése. Ha az – néhány tanulmány szerint akár az esetek 90%-ban jelenlévő – MBII-es csatornát nem találod meg, az egy nagyon frusztráló dolog nekünk. Éppen ezért szólok a CBCT-ről és a 3D röntgenfelvételek jelentőségéről is, amelyek segíthetnek a nehéz esetekben, hogy megtaláljuk az MBII-t.
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”4.4.1″]
Köszönöm szépen a beszélgetést, hogy megoszTotta velünk a tapasztalatait és a tudását!
Én is köszönöm a meghívást. A feleségem és én nagyon szeretjük Budapestet! Részt vettünk a kongresszusi előadásokon kívül a Dental World Show rendezvényen is, ahol nagyon jól éreztük magunkat. Ezt nem szeretnénk kihagyni jövőre sem, mert akkor megfosztanánk magunkat egy nagyszerű összejöveteltől és egy „jó bulitól”!
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”4.4.1″]
Valóban nem érdemes kihagyni a fentieket, hiszen 2020-ban az Endodonciai Kongresszuson újra világhírű előadók várják az érdeklődőket! Az izgalmas témák felfedezéséért látogasson el honlapunkra!
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.4.1″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.1″][et_pb_text _builder_version=”4.4.1″]
Interjút készítette: Dr. Borsó Dóra
Fordítás: Dr. Kovács Emese
[/et_pb_text][et_pb_cta title=”Ossza meg véleményét!” button_url=”https://www.facebook.com/dentalpress” button_text=”Hozzászólok” _builder_version=”4.4.1″ custom_button=”on” button_text_size=”16px” link_option_url_new_window=”on”]
A DENTAL.HU a fogászati szakma portálja.
Az Ön véleménye, hozzászólása, aktivitása legalább olyan fontos, mint a cikk, amit elolvasott. Ossza meg a cikket ismerőseivel vagy szóljon hozzá, mondja el véleményét a Facebook oldalunkon.
[/et_pb_cta][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]