Kérem, mondja el röviden szakmai életútjának és tudományos munkásságának legfontosabb állomásait!
Lisszabonban élek és dolgozom, és 2001-es diplomám megszerzése óta foglalkozom endodontiával. Az elmúlt 21 évben lehetőségem volt arra, hogy Európa egyik legjelentősebb klinikáján (maloclinics) endodonciai osztályon dolgozzak, még akkor is, amikor Barcelonában, a Catalunya nemzetközi egyetemen végeztem az endodoncia mesterképzést. Azóta lehetőségem volt a csúcstechnológiával dolgozni. Klinikus vagyok, és néha tudományos projekteken dolgozom, csak azért, hogy javítsam a klinikai eljárásokat.
Mikor döntött arról, hogy a fogászat óriási tudástárában az endodoncia szakterülete irányába szeretne fordulni?
Kezdettől fogva tudtam, hogy egy nap az endodoncia területén fogok dolgozni. Abban az időben sok fejlesztés megváltoztatta a perspektívámat, és rájöttem, hogy az endodoncia világa az én utam, ez egy titokzatos terület, de ugyanakkor lenyűgöző, az új technológiák megkönnyítik a munkát. Az én generációmban rendkívüli változás történt, és ugyanez a forradalom volt felelős azért, hogy a mai endodoncia megváltozott.
Ön szerint milyen feltételek megléte nélkül nem érdemes a gyökérkezelésbe belekezdeni?
Ma a minimális feltételek nagyon különböznek a 20 vagy 25 évvel ezelőtt lehetséges feltételektől. Ma, a megkövetelt jelenlegi minőségi szabványok mellett szükség van elméleti és gyakorlati ismeretekre és olyan eszközökre, amelyek segíthetnek a minőség javításában, mint például a mikroszkóp, amely a kezelések minőségének ugrásszerű javításához alapvető darab, és amely mindig az ultrahangos hegyekhez kapcsolódik. Bár az endodoncia területén sok mítosz létezik, amelyeknek szerintem semmi értelme!
Véleménye szerint a mai modern technikák és eszközök már lehetővé teszik a kevésbé invazív kezelések tervezését és kivitelezését?
Az endodoncia ma sokkal kevésbé invazív, mint az elmúlt évtizedben. A mikroszkópos, ultrahangos hegyek, mechanikus reszelők (rugalmas, torziós és fáradással szemben ellenálló ötvözetekkel), valamint a háromdimenziós obturációt lehetővé tevő obturációs rendszerekkel együtt, amelyek lehetővé teszik a háromdimenziós obturációt anélkül, hogy a csatornákat túlzottan meg kellene tágítani, már nincs szükségünk a struktúra eltávolítására a vizualizáció, a tisztítás és alakítás, az irrigálás és az obturáció hatékonyabbá tétele érdekében. Ma már kiszámíthatóbb hosszú távú eredményekkel rendelkező kezeléseket érünk el. Az, hogy kevésbé invazívak vagyunk, azonban nem jelenti azt, hogy eljárásunkat ostobán megnehezítjük.
Ön szerint is a megfelelő bemeneti kavitás a hosszú távú siker záloga?
A hozzáférés kétségtelenül az egyik legfontosabb lépés a végeredmény szempontjából. A hozzáférés az a szakasz, ahol a legtöbb időt pazarolom, és amely meghatározza a kezelés nagyobb vagy kisebb nehézségét és a jobb vagy rosszabb végeredményt. Ebben a szakaszban fontos szerepet játszik a CBCT, az anterior rx, valamint a mikroszkóp és az ultrahangos adatok.
A gépi tágítás határai, hova fejlődhet a precizitás?
Őszintén szólva, jobban szeretem a dugattyús műszerezést, mivel sokkal biztonságosabbnak és bizonyos mértékig könnyebben megoldhatónak tartom az esetek kb. 80%-ában. A VDW elhagyása után meg kellett változtatnom a gondolkodásmódomat, és vissza kellett térnem a forgó reszelőkhöz, de teljesen megváltoztatva annak működési módját, és elkezdtem csak egy reszelőt használni (mintha az egy dugattyús reszelő lenne) az esetek többségében. Egy másik fontos eredmény, hogy ma már a beépített csúcspontkeresővel ellátott motorok szerepe lehetővé teszi a műszereink jobb vezérlését, olyan pontossággal, amely néhány évvel ezelőtt még elképzelhetetlen volt.
Melyik az ön számára leghatékonyabb gyökércsatorna-fertőtlenítési módszer?
Mindannyian tudjuk, hogy nincs tökéletes megoldás. Az elmúlt évtizedekben számos kísérlet történt arra, hogy a leghatékonyabb és tudományosan bizonyított megoldást letaszítsák a trónról, a hipoklorit a legolcsóbb és leghatékonyabb megoldás, és még sokáig az is marad. De játszhatunk a koncentrációjukkal és a teljesítési idejükkel, valamint az aktiválásukkal, ahol véleményem szerint az Eddy óriási előnyben van a többivel szemben. Klinikai gyakorlatomban a hipoklorit, az EDTA és az aktiválás a protokollom része.
Ön szerint hogyan fog kinézni az endodonciai kezelés a jövőben? A mesterséges intelligencia és a digitalizáció mindent megváltoztat?
A digitalizálásban, ahogyan azt ma használják, úgy gondolom, hogy az út nem ezen keresztül vezet majd, hanem a mikroszkópot a digitalizálás részeként használva, és a navigációt háromdimenziós vizualizációval beépítve, a CBCT segítségével együtt. Az elkövetkező időkben látni fogjuk a mikroszkópok fejlődését, amelyek lehetővé teszik az egyes lépések vizualizálását háromdimenziós információk segítségével és valós időben, a CBCT-adatok integrálásával.
Szabadidejében mi jelenti ön számára a kikapcsolódást, a pihenést?
Őszintén szólva, az endodoncia nekem kikapcsolódást jelent, szabadidőmben azonban szeretek szörfözni és búvárkodni.
Szerk.kieg.: Dr. Nuno Pinto előadást tart idén a Dental World-ön. További részletekért kattintson a linkre: https://dentalworld.hu/endodoncia-kongresszus-2023/