A statisztikai nyomon követés az elmúlt években a skandináv országok kormányai számára prioritást jelentett, a nemzeti nyilvántartásokban részletes nyilvántartást vezetnek, ami a betegellátás javítására törekvő kutatóknak is hasznára válik. Az alábbi tanulmányok közül néhányan ezeket a nyilvános nyilvántartásokat használták fel a serdülők fogászati ellátásával kapcsolatos mélyreható információk kinyerésére, beleértve a mély szuvas elváltozások diagnosztikai folyamatának lehetséges javítását, a fogászati vizsgálati leletek felhasználását a gyermekbántalmazás gyanújának azonosítására, a repedéstömítésnek a szuvasodás megelőzésére való alkalmazásával kapcsolatos új szempontokat, valamint a serdülőkorú betegek szájhigiéniájának javítására vonatkozó javaslatokat.
Finnország
Egy finn tanulmány, amelynek célja a mély szuvas elváltozások előfordulásának és kezelésének megállapítása volt az ország közegészségügyi ellátásban részesülő 14-15 évesek körében, megállapította, hogy egyötödüknek volt vagy kezeletlen, vagy korábban kezelt mély szuvas elváltozása. Azt is megállapította, hogy az uralkodó kezelési módszer a teljes feltárás volt, ami nem felel meg a nemzeti vagy nemzetközi irányelveknek. A szerzők ezért kiemelték a folyamatos oktatás szükségességét a diagnózis és a kezelés javítása érdekében.
A tanulmány, melynek címe: „Mély szuvas elváltozások és kezelésük finn serdülők körében: A retrospektív radiográfiai vizsgálat”, 2022. július 4-én jelent meg a Clinical Oral Investigations című szaklapban.
Norvégia
Egy Norvégiában végzett kutatás a bántalmazás áldozatává válás gyanújába került gyermekek szájüregi kórtörténetét hasonlította össze egy megfelelő kohorszéval. Az eredmények azt mutatják, hogy a bántalmazás áldozataként gyanúsított gyermekeknél nagyobb volt a fogszuvasodás és a fogászati rendelések elmulasztásának valószínűsége, mint azoknál a gyermekeknél, akiknél nem merült fel bántalmazás. A szexuális bántalmazás áldozataként gyanúsított gyermekeknél négyszer nagyobb valószínűséggel fordult elő szuvasodás vagy tömés az állandó fogazatban, mint a fizikai bántalmazás áldozataként gyanúsított gyermekeknél. A szerzők remélik, hogy az eredmények segítenek a fogászati szakembereknek a kockázati tényezők azonosításában, hogy jobban jelezzék a gyermekbántalmazás gyanúját.
A tanulmány, amelynek címe „Oral health history in children referred to a child advocacy center in Norway”, a Child Abuse and Neglect 2022. októberi számában jelent meg.
A tanulmány, amely a szuvasodás megelőzése érdekében végzett réstömés alkalmazását, valamint a tömés és a szuvasodás előfordulása közötti összefüggéseket vizsgálta norvég gyermekeknél 12 éves korukban, megállapította, hogy a maradandó fogazat tömését azoknál a gyermekeknél alkalmazták, akiket a tejfogak szuvasodásával kapcsolatos korábbi tapasztalatok alapján a legnagyobb szuvasodáskockázatúnak tartottak. Ezeknél a gyermekeknél nagyobb valószínűséggel alakult ki szuvasodás a maradandó fogakban is. Mivel a tömés önmagában nem csökkenti a szuvasodás kialakulását, a szerzők más szuvasodásmegelőzési módszerek kiegészítő alkalmazását, valamint a zománcszuvasodás és a szájegészségügyi magatartás figyelembevételét javasolták a szuvasodás kockázatának felmérése során.
A tanulmányt „Fissure sealing and caries development in Norwegian children” címmel a European Archives of Paediatric Dentistry 2022. július 7-én jelentette meg.
Svédország
Egy nemrégiben készült svéd tanulmányban olyan serdülőkkel készítettek interjút, akik részt vettek egy egyénre szabott szájhigiéniai nevelési programban, amelynek célja a szájhigiénia javítása volt. Az interjúkból kiderült, hogy a program révén a serdülők megértették a szájhigiénia fontosságát, és a személyközpontú terápiás megközelítés hozzájárult ahhoz, hogy a serdülők úgy érezzék, hogy tisztelik és elismerik őket. A változáshoz hozzájárult, hogy a fiatalok saját maguk határozhatták meg céljaikat, és útmutatással és támogatással megtervezhették és nyomon követhették szájhigiéniai magatartásukat. A kívánt higiéniai rutinok fenntartásához azonban szükség volt a dentálhigiénikusok külső támogatására, beleértve az emlékeztetőket és a felvilágosító beavatkozást.
A „Serdülők tapasztalatai egy elméleten alapuló, a szájhigiénia javítását célzó viselkedéses beavatkozásról” című tanulmány: A qualitative interview study”, 2022. augusztus 4-én jelent meg az International Journal of Dental Hygiene című folyóiratban.
https://www.dental-tribune.com/news/recent-scandinavian-studies-offer-new-insights-into-the-oral-health-of-adolescents/
Anischa Hall
Image: Shutterstock/Evgeniy Kalinovskiy