A Sheffieldi Egyetem Klinikai Fogorvostudományi Karának kutatói a fenntarthatóságról szóló jelentést állítottak össze az FDI Fogászati Világszövetség számára.
A dokumentum címe „Konszenzusnyilatkozat a környezetileg fenntartható szájsebészeti ellátásról”, és célja, hogy a fogászat a környezetbarát politikák irányába mozduljon el.
A jelentés szerint a szájüregi egészségügyi ellátás hozzájárul a légszennyezéshez az alábbiak révén:
– szállítással és utazással kapcsolatos szén-dioxid
– hulladékégetés
– az újrahasznosítható csomagolás hiánya
– magas vízfogyasztás
– az érzéstelenítő gázok üvegházhatású gázokkal kapcsolatos hatása.
Környezetbarát szájhigiénia
Az első ilyen jellegű dokumentum rávilágít a szakmán belüli viselkedést tápláló tényezőkre, és arra, hogy ezek hogyan változtathatók meg pozitív irányba.
Hangsúlyozza továbbá a megelőzés és az „elkerülhető” szájápolási problémák minimalizálásának fontosságát. Ez magában foglalja a helyes szájhigiéniai gyakorlatok, az alacsony cukortartalmú étrend, valamint a dohányzás elkerülését.
A Colgate, a GSK, a Procter and Gamble, a Tepe és a Dentsply Sirona mind támogatják a projektet.
„A megelőzés jobb, mint a gyógyítás, és ez a leghatékonyabb és legpraktikusabb módja annak, hogy csökkentsük a klinikai beavatkozások szükségességét és a kapcsolódó környezeti hatásokat” – mondta Nicolas Martin professzor, a Sheffieldi Egyetem fogorvosi klinikai professzora.
‘Ha kezelésre van szükség, a szájsebészeti ellátásnak a tartós tömések biztosítására kell összpontosítania. Például olyan kiváló minőségű termékekre és anyagokra, amelyek hosszabb ideig tartanak és/vagy kevesebb cserét igényelnek’.
Ihsane Ben Yahya professzor, az FDI elnöke hozzátette: „Sokakat meglephet, hogy az egészségügyi ágazat a globális üvegházhatású gázkibocsátás mintegy 5%-áért felelős, és ennek jelentős részét a szájsebészeti ellátás teszi ki.
„A fogászati ágazatnak kollektív felelőssége van a környezeti hatás csökkentésében. A konszenzusos nyilatkozat az első nagy lépés ennek eléréséhez.
Forrás: dentistry.co.uk