Egy nemrégiben készült tanulmányban a kutatók azt vizsgálták, hogy a kivehető részleges fogpótlás használata befolyásolja-e a részlegesen fogatlan felnőttek hosszú távú életkilátását. Arról számoltak be, hogy a kivehető részleges fogsorok használata valóban hosszú távú előnyökkel járhat a nem funkcionális fogazattal rendelkező felnőttek halálozásának csökkentésében, de figyelmeztettek, hogy további kutatásokra van szükség az eredmények validálásához.
A kutatók az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja által végzett harmadik Nemzeti Egészség- és Táplálkozásvizsgálati Felmérés adatait használták fel, és összekapcsolták azokat a 2019-ig tartó időszakra vonatkozó, nyilvánosan megtekinthető halálozási adatokkal. A vizsgálathoz résztvevőként 1246 részlegesen fogatlan felnőttet vontak be (maximum 20 fog / résztvevő), akiknek a fogazati állapotát klinikai vizsgálat alapján állapították meg.
Az eredmények azt mutatták, hogy a kivehető részleges fogsorok viselőinél 26%-kal nőtt az életben maradás időtartama. Emellett a kutatók megfigyelték, hogy minden 7,5 kivehető részleges fogsorral kezelt személyre egy haláleset megelőzhető tíz év kezelés után.
Dr. Nasir Zeeshan Bashir, a tanulmány vezető szerzője, a Leeds Egyetem kutatója a tanulmány motivációjáról így nyilatkozott: „Bár fogorvos vagyok, a matematika és statisztika is a szakterületem , és nagyon érdekel minden olyan kutatás, ahol hasznosítani tudom a statisztikai következtetési képességeimet. Úgy gondolom, hogy a fogászatban valóban hiányoznak a hosszú távú eredményekre vonatkozó kutatások, ezért ideális volt, hogy a fogsorok hosszú távú hatását robusztus statisztikai módszertan alkalmazásával értékelhessük. Kollégám, Dr. Eduardo Bernabé epidemiológus, aki már végzett korábbi kutatásokat ezen a területen, és ez a kutatási kérdés jól követte a korábbi munkáját.”
Az eredményeket kommentálva hozzátette: „A nem funkcionális fogsorral rendelkező betegek rehabilitációja jelentős hatással lehet ezekre a betegekre, túl a fogsoruk helyreállításán”. Arra a kérdésre, hogy pontosan hogyan javíthatja a kivehető részleges fogsor a részben fogatlan felnőttek mortalitását, Dr. Bashir kifejtette, hogy a tanulmány nem vizsgálta konkrétan, hogy a fogsorok miért fejtik ki ezt a hatást. Megjegyezte azonban, hogy a tanulmány végén néhány hipotézist fogalmaztak meg.
„Először is, a kiegyensúlyozott táplálkozás nehéz, ha sok fogunk hiányzik, mivel az olyan rostos ételeket, mint a zöldségek, nehéz lehet megrágni. A fogazat helyreállításával bizonyítottan nő a rágási hatékonyság, ezért lehet, hogy ezek a műfogsorral rendelkező betegek jobban tudnak táplálkozni. Másodszor, lehet, hogy azok a betegek, akik rendszeresen viselik és használják a műfogsorukat, az általános egészségi állapotuk más vonatkozásaiban is motiváltak. Lehet, hogy nagyobb az önbizalmuk és kevésbé mozgásszegény életmódot folytatnak” – jegyezte meg.
Bár az eredmények ígéretesek, Dr. Bashir figyelmeztetett, hogy az eredményeket először egy randomizált vizsgálatban kell validálni, hogy megerősítsék a kivehető részleges fogsorok hatékonyságára vonatkozó következtetéseket.
A „Removable partial dentures and mortality among partially edentulous adults” (Kivehető részleges fogsorok és a halálozás részben fogatlan felnőttek körében) című tanulmány a Journal of Dentistry 2022. novemberi számában jelent meg online.
(Image: Sergii Kuchugurnyi/Shutterstock)