Térjünk vissza az alapokhoz, kérlek mesélj kicsit magadról. Hogyan lettél fogtechnikus? Kik és mik motiváltak a szakmai utad során?
Gyerekkoromban sokat barkácsoltam a nagypapámmal, majd az általános iskolai éveimben szakkörökre jártam. Minden érdekelt, amiben kiélhettem alkotási vágyaimat. Ezekben az években volt lehetőségem megismerni a fogtechnikusszakmát, bár akkor még felületesen. Itt döntöttem el, hogy ebbe az irányba veszem az utamat, amint lehetőségem nyílik rá. A fogtechnikus-iskolai éveimet egy külsős laborban töltöttem, ahol mestereim, Gál Judit és Nagy László alapozták meg a jövőmet, a szakma iránti kíváncsisággal és szeretettel. Egész életemre jellemző, hogy bármilyen helyzetbe is kerültem, megoldjam, amit ebben a szakmában is lehetőségem van kamatoztatni.
Szepeshelyi Szabolcsal üzemelteted a Hanser Kft. laborját. Mesélj kicsit magatokról, a szakmai kapcsolatokról. Mikor nyitottátok meg első saját laborotokat? Miket tartottál szem előtt, minek feleljen meg a labor?
A Hanser Kft. laborját 2000. januárjában nyitottam meg, amiben akkortájt egy barátom és jómagam dolgoztunk. Szabolcs az unokaöcsém, aki 2005-ben jött el a laborba, hogy megismerkedjen a fogtechnikusszakmával. 2007-ben indultunk el egy közös szakmai úton, amin egymást támogatva, az elvárásainknak megfelelve a legjobbat hoztuk ki magunkból. Persze a szakmai és rokoni kötődés egy barátsággá forrta ki magát, így 2017-ben jött el az az idő, amikor a Hanser Kft.-ben tulajdonostársam lett és azóta is a legjobb tudásunknak megfelelően oldunk meg minden feladatot. Bár a modern technológia nem volt jelen az életünkben, de talán ez adott okot arra, hogy folyamatosan képeztük magunkat, s így tudtuk felvenni a versenyt a gépekkel szemben. Minden helyzetben a saját elvárásainkat tartottuk szem előtt, ami befolyással volt a megrendelőink folyamatos változására is.
Egy jó szakember kezéből nem hiányozhatnak a kiváló eszközök és alapanyagok. Karriered során sok gyártó termékével találkoztál. Tudomásom szerint most pl. a GC termékeit is használjátok, de előtte a Merz, Kulzer, Ivoclar és más anyagokat is használtál. Mi határozza meg a termék- és alapanyag-választásodat?
Az anyagok kiválasztását a feldolgozhatóság és a kíváncsiság határozza meg. 1997-ben volt lehetőségem részt venni Oliver Brix kurzusán, amin az előadó elmondta, hogy „nem az a lényeg, hogy milyen anyagot választasz, hanem hogy ismered-e az anyagot, amit használsz”. Így kipróbáltam többféle anyagot, amire lehetőségem nyílt és az így szerzett tapasztalataimat kamatoztattam a munkám során. A mai napig többféle rendszert alkalmazunk az elvárásainkhoz igazítva. Hosszú éveken keresztül küzdöttünk a modern technológia ellen, mert hitvallásunk szerint egy Rolls-Royce is kézzel készül és így is a legjobb minőséget hozzák létre. De idővel beláttuk, hogy a minőség javítása érdekében a digitális technológia segít és megkönnyíti a hétköznapjainkat. Úgy gondolom, hogy a digitális technológia előnyeit kihasználva, magasan képzett szakmai tudással olyan egyedi fogpótlásokat készíthetünk, amelyek minden elvárásnak megfelelnek a mai 21. században.
Nagyon fontos számodra a szakma elismerése és pozitív megítélése. Több cikk kering az interneten – pl. a Profession álláskereső weboldal egyik blogcikke, ahol a fogtechnikusszakmát mutatod be nagy alapossággal és pozitívan. Vagyis rengeteget dolgoztál a szakma pozitív hírnevének az erősítéséért. Mikor és hogyan vetted a válladra a fogtechnikai szakma képviseletét? Hogyan és milyen eszközökkel próbálkoztál?
Amikor csak lehetőségem nyílt, mindig kiálltam a szakmáért, a szakma elismeréséért. Ezt tettem különböző cikkekben, rádióban, szaklapokban és az iskola falain belül is, és ezt teszem 2009 óta a mai napig. Miért fontos ez nekem? Mert olyan világban kezdtem élni és dolgozni, amikor fontosabb lett a munka mennyisége, mint a minőség. Amikor azzal kérkedtek egymásnak a kollégák, kinek van több munkája, ki tudott több tagot elkészíteni egy adott hónapban. Egy verseny kezdett kialakulni, aminek nem volt győztese, csak vesztese, önmaguk. Én fontosabbnak látom a szakma szépségét megmutatni, amivel ugyanúgy elérhetjük céljainkat, amit önmagunknak állítunk fel.
Úgy hallottam veled nagyon jó együtt dolgozni, kifejezetten pozitív gondolkodású és motiváló személynek tartanak és ezek mellett sokan jó vezetőnek is látnak. Mi ennek az oka? Hogy marad meg a pozitivitásod?
Én is ezt hallottam. Egész életem során mindenhez pozitívan álltam hozzá, bár nem mindig voltam a csúcson lelkileg és anyagilag sem, de mindig tudtam, mik a céljaim. Mindig hittem magamban és a közösség szellemében. Mindig motiváltnak érzem magam és ezt próbálom átadni a környezetem számára is. Mielőtt apa lettem, azt mondták nekem, hogy a gyerek lemásol mindent a szüleiről, ezért fontos, mit és hogyan teszek. A példamutatás fontos része az életemnek.
A Budapesti Komplex SzC Kézművesipari Technikum oktatója voltál jó pár éven át, sok tehetséges fiatalnak alapoztad meg a mai tudását. Mikor kezdtél el tanítani, és mennyire vettél, vagy veszel részt az oktatásban? Mit tanítottál pontosan a diákjaidnak, hogy raktad össze a tananyagot? Miért vonultál vissza az oktatástól? Gyártók képviseletében is oktattál?
2013–2016-ig a MOSZI iskolájában tanítottam első és másodéves diákokat. Mivel a kivehető fogpótlások témaköre közel áll hozzám és a kommunikációs készségem is megvolt hozzá, így nagy sikerrel tanítottam a diákjaimnak az első évfolyamban. A másodéveseknek a rögzített fogpótlásokról adtam részletes tájékoztatást. Mindkét évfolyamon szakmai és anyagismeret volt a területem, amit szakrajzzal egészítettem ki. Mivel diákjaim többször bizonyították felkészültségüket szakmai versenyeken, így a BKSZC iskolájában is felkértek szakmai oktatónak 2019–2022-ig. Itt a harmadik évfolyamnak adtam át a felkészültségemet implantátumos fogpótlásokból és kombinált fogpótlások készítésből. Mint általában egy vállalkozás csak megfelelő egyensúlyban működik tökéletesen. Ha a szakmai és anyagi érdekek ellentétesek, akkor ez az egyensúly elbillen. Ezért vonultam vissza az oktatástól. Szabolcs barátommal tartottunk kompozitkurzusokat a Kulzer cég színeiben is, de megfordultunk hazai és külföldi helyszíneken is a kivehető fogpótlások témakörében.
Hogyan látod a fogtechnika mint szakma jelenlegi helyzetét? Szerinted mik azok a problémák, amik nehezítik a szakma megítélését és fejlődését? Javult a kommunikáció szerinted a szakmán belül?
Sokan vannak, akik nem tudják félretenni a büszkeségüket a szakmai összefogás érdekében. Erre a legjobb példa a közösségi médiában megjelenő posztokhoz tartozó hozzászólások. Hiába van szó szakmai vagy szakmapolitikai kérdésről, mindig akad egy olyan mindent tudó vagy több, aki nem segítő szándékkal szól hozzá. A szakmánkban a kommunikáción még nagyon sokat kell javítani. Talán ez is lehet a kulcsa szakmánk fejlődésének.
A Medicover multinacionális cég igen magas elvárásai alapján erős szakmai csapatot raktál össze. Szerinted manapság mi a titka egy jó fogtechnikus szakembernek? Mik azok a tulajdonságok, készségek, amiknek ma meg kell felelni? (Te mint vezető mit javasolsz a fiataloknak, miben fejlődjenek?)
Szerintem nagyon fontos, hogy a közösséghez, amiben dolgozunk, lojálisak legyünk. Fontos a szakma szeretete, a kreatív gondolkodás és a felelősségérzet. A szorgalmas ember mindig többre viszi, mint a tehetséges, ezért úgy gondolom, hogy a szakma tanulható.
A fiataloknak azt üzenem, hogy csak kitartással tudják elérni céljaikat, bármit is tűztek ki annak. Sajnos jellemző a most felnövekvő generációra, tisztelet a kivételnek, hogy többet várnak el ettől a félig rohadó világtól, mint önmaguktól.
Mire vagy a legbüszkébb eddigi pályafutásod alatt? Milyen terveid vannak a jövőre nézve?
A legbüszkébb magamra vagyok és persze a laboromban tanult diákjaimra. A közösen elért eredményekre, az átadott és befogadott tudásra, amivel hozzájárultunk egymás jelenéhez. Szeretném a most létrehozott fogtechnikai labor szakmai jövőjét megalapozni és elismerést hozni kollégáim és magam számára. Olyan közösséget működtetni, ahol mindenki vidám, kiegyensúlyozott és szakmailag, erkölcsileg is megtalálja a helyét ebben a rohanó világban.
Eddigi szakmai pályád során fantasztikus munkát végeztél, hiszen a saját laborod vezetése mellett a Medicover fogtechnikai laborját is felépítetted és vezeted, de ezek mellett a MOFI Magyar Fogtechnikus Ipartestület elnökségi tagja is vagy, valamint tanítasz, képzéseket is tartasz, de úgy tudom, esküvőszervezésben is részt veszel autó bérbeadással. Hogyan néz ki az életed? Hogy oldod meg az időmanagementet?
A világot soha nem akartam megváltani, de céljaim eléréséhez volt hitem. A munkát mindig építő jellegűnek tartottam, de törekedtem, hogy más is odaférjen. Így jut időm a családra, utazásra, pihenésre és a hobbimra is. Pontosabban, nem esküvőszervezéssel, hanem autó bérbeadással foglalkozom ezen a területen és ez inkább csak egy hobbi, szórakozás. Egy esküvőn részt venni mindig nagyon jó dolog, hozzájárulni emberek boldogságához úgy, hogy ezzel is, életre szóló élményt nyújtunk.
Szőnyi Balázs