A fogkrémekben lévő fluoriddal kapcsolatos vita újabb fordulatot vehetett. A közelmúltban a Torontói Egyetem kutatói egy narratív áttekintő cikkben kimutatták, hogy a fogkrémben lévő fluoriddal mint fogszuvasodás elleni szerrel összehasonlítva a fluoridmentes fogkrémben lévő hidroxiapatit (HAP) egyenértékű vagy jobb védelmet nyújthat.
A tanulmányban az egyetem Fogorvostudományi Karának kutatói áttekintették a HAP fogkrémek in vitro, in situ és in vivo remineralizációs potenciáljával kapcsolatos legújabb vizsgálati eredményeket, valamint néhány más fogászati alkalmazásban. „A fluoridokkal szemben, amelyek csak a felületi remineralizációra korlátozódnak, a HAP-részecskék képesek behatolni az elváltozás mélyebb rétegeibe” – jegyezték meg a kutatók a tanulmányban.
A tanulmány szerint a természetben előforduló zománc 20-40 nm-es HAP nanorészecskékből áll, és azt feltételezték, hogy a 20 nm-es HAP nanorészecskék alkalmazása hatékonyan javítja a sérült zománcot. A tanulmányban a kutatók elmondták: „A HAP-részecskék remineralizáló szerként való felhasználásának ötlete a fogászati biomimetika elvén alapul, amely szerint a fogászati anyagoknak a fog természetes tulajdonságait kell utánozniuk”.
A szintetikus HAP-tartalmú fogkrémek először a NASA űrhajósainak megsegítésére jöttek létre, akik az űrben tartózkodva elveszítették csontjaik és fogaik ásványi anyag tartalmát. Visszatérve a Földre, folyamatos aggodalomra ad okot a többek között a cukortartalmú étrend és a rossz szájhigiénia miatt szuvas fogakkal küzdő emberek száma. Az áttekintés azonban megállapította, hogy „az in vitro és in situ vizsgálatok ígéretes eredményeket mutatnak a HAP fogkrémek remineralizációjára a zománc elváltozásaira és a demineralizáció megelőzésére/csökkentésére vonatkozóan”, ami vagy a HAP fölényét vagy egyenértékűségét bizonyítja a fogkrémben lévő fluoriddal. A kutatók azonban figyelmeztettek, hogy további kutatásokra van szükség a HAP klinikai hatékonyságának megerősítéséhez a szuvasodás megelőzése és megállítása tekintetében.
Az egyetem honlapján közzétett cikkben Dr. Kelsey O’Hagan-Wong, a tanulmány első szerzője és másodéves gyermekfogorvos rezidens megjegyezte, hogy a HAP fogkrém körül felmerülő problémák közé tartozik az ára és az, hogy nehéz olyan boltokat találni, amelyekben kapható. „Bár ez a fogkrém már egy ideje a piacon van, a legtöbb ember nem ismeri” – mondta.
A „A hidroxiapatitos fogkrém használata a fogszuvasodás megelőzésére” című tanulmányt az Odontology című folyóirat 2021. november 22-i számában online tették közzé, még a megjelenés előtt.
https://www.dental-tribune.com/news/toothpaste-with-hydroxyapatite-provides-promising-results-study-shows/
2021.12.22
(Image: Tasha Cherkasova/Shutterstock)