MODERN LEPLEZŐKERÁMIA
Mindegy, milyen típusú fogpótlás készül, mindig az a lényege, hogy felismerjük a természetes fénydinamikát, és a tökéletesített anyagok alkalmazásával részleteiben meg is valósítsuk (1. ábra). Ennek megfelelően magasak a modern fogászati kerámiával szembeni elvárások.
A széles feldolgozási spektrum mellett (fémváz, cirkon-oxid váz, lítium-diszilikát váz) a hatékony rétegkoncepcióktól fénytranszmisszió, reflexió és abszorpció esztétikai maximalizálását is elvárjuk.
A feldolgozhatóság olyan kritériumai, mint a nedvességi fok, égetési paraméterek, kötési szilárdság, a siker titkai. Nem alábecsülendő a kötés változtatására fordított idő a váz és leplezőkerámia között, valamint utóbbi színstabilitása.

Bevezetés
A kerámia restaurációk készítési célja a páciens egyedi jellegzetességeinek visszaadása, illetve javítása. Ehhez mélyreható analízisre van szükség, amellyel felismerjük az esztétikai irányvonalakat, majd célzottan a gyakorlatba át is ültetjük őket.
A siker tényezői a forma, a méret és a szín. Ezzel a három ponttal a teljes esztétikum meghatározható.
A sikeres feladatmegvalósításért bizonyosan kétharmad arányban a fogtechnikus felelős, akinek értenie kell a szakmájához, kellő érzékkel és megfelelő tapasztalattal kell rendelkeznie.
További, nem lényegtelen kritérium a leplezőkészlet, amely fizikai értékei mellett az égetési eljárások közben a mintázott forma- és színtulajdonságok megőrzéséért is felelős. A technikusnak olyan anyag kell, amely szilárdsága mellett a fényvezetés és dinamika tulajdonságával is rendelkezik. A modern kerámiáknak ezeket folyamatosan, az összes égetés során stabilan kell őrizniük.
A leplezőkerámiával szemben támasztott követelmények
A nagy értékű hibridkerámia nagy kihívása, hogy 1-1,5 mm-es rétegvastagság mellett tökéletesség illúzióját nyújtsa egy olyan anyagnak, amely természetes formájában 5-6 mm-es (2. ábra). Ezzel világosan definiálható a követelmény.
A minimális helyen a fogszínek teljes skáláját és tulajdonságait rekonstruálnia kell.

Ha különböző életkori csoportokba tartozó természetes fogakat vizsgálunk, a morfológia jellegzetességeitől eltekintve is rengeteg szín- és fényoptikai tulajdonságot ismerhetünk fel.
A fiatalkorúak erősen opalizáló effektusaitól az éli területen az idősebbek transzparens és transzlucens megjelenéséig (3–7. ábrák).





A nagy időráfordítást igénylő, egyedi készítésű kerámiarestaurációk hosszú távú sikerének következő döntő tényezője a kerámia fizikai tulajdonságai. A sokféle vázanyagnál az elhorgonyzási alapelvnél a húzó- és nyomóerők, valamint a hajlítószilárdság döntő szerepet játszanak. Az implantátumos munkáknál a szabad végű tagok és a Maryland-hidak erőteljesen fárasztják a vázat és leplezést (8–11. ábrák).

9. ábra: Nagy nyomó- és húzóerők a lengőtagos hidakon.

11. ábra: A nagy fesztávolságú ellátásoknál a húzó- és nyomóterhelés Igen magas.
A megmunkálás
A tulajdonképpeni leplezéshez elvárt a szortiment logikus felépítése, amivel konzekvens rétegzési koncepció mellett előre meghatározott eredményt lehet elérni. Az alapanyag szilárdsága, a zsugorodás állandó kell legyen a palettán belül maradva.
Így a felhasználó napról napra egyedi restaurációkat készíthet hatékonyan, amelyek megfelelnek a magas esztétikai és funkcionális elvárásoknak (12–13. ábrák).

13. ábra: Nagy égetési stabilitás a mintázat egy az egyben megvalósítását teszi lehetővé.
Az eljárás részei:
1. vázmódosítás (kötés létrehozása)
2. alaprétegzés (színezet)
3. egyéniesítés (incizális jellegzetességek)
4. felületnemesítés (szerkezet- és fényégetés)
Vázmódosítás és alaprétegzés
A vázmódosítás két alapcélja: egyrészt a bázis és a leplezőkerámia közötti kötés létrehozása, másrészt a színstabilitás biztosítása.
A CeraMotion leplezőkészlet esetében a fémre és cirkonra kerülő leplezőkerámiák optikai tulajdonságai azonosak. Az átszínezett vázakra a CeraMotion rendszer közvetlenül a leplezőkerámiákat égeti. A vázmódosítás és alaprétegzés egy lépésben történik. Ez fokozza a labor gazdaságosságát.
A színezet biztosításához a CeraMotion rendszer az intenzív „Base Dentin” masszákat ajánlja. A színátmenet egyedi illesztésére cervikáltól incizál felé intenzív masszákat kínál: „Dentin-Modifier”, illetve „Chroma-Concept” néven (14–15. ábrák).

15. ábra: A bázisrétegzés a színintenzitás beállításához.
Egyéniesítés
A restauráció egyedi jellegének erősítése a páciensre jellemző karakterek kiemelése. Különösen fontos ehhez a leplezőkészlet megbízhatósága. Az alaprétegzésen nyugvó, a színintenzitásra és világosságra épülő alap mellé kerül az egyéni jellegzetesség, szendvicstechnikával. A hatékony eljáráshoz olyan készletre van szükség, amelynél az azonos szilárdság, zsugorodási tényező, valamint fénydinamika biztosított a kerámiamasszáknál.
A kívánt megvalósítás szerint a „CeraMotion” rendszer felhasználója kromatikus, opaleszcens, transzparens és transzlucens anyagok között válogathat (16–19. ábrák).


A készlet kromatikus anyagaival a szín intenzitását szabályozzuk. Ezért ezek az anyagok zömmel a cervikális harmadban kerülnek felhasználásra. Az incizális harmadban a mamelonszerkezetek színtompított utánzására és a Halo-hatás elérésére használjuk őket (20. ábra).

19. ábra: A kívánt opaleszcenciát az „Incisal modifier opal blue” segítségével értük el.
20. ábra: A nagy tompítottságú kerámiamassza utolsókénti felvitele szabályozott fénytranszmisszióhoz vezet.
Az él kialakításakor elméletileg a kornak megfelelő fénydinamika imitálása a cél. Arra gondolunk, hogy a környezet fénye a betekintési szög változására „élő, természetes színjátékot” hoz létre.
A korcsoportok transzparens, opalizáló és transzlucens éli területeikben különböznek egymástól.
A transzparencia nagyon magas fokú fényáteresztést jelent. A beeső és átengedett fény mennyiségének viszonyszámával írható le.
A természetes fog éli részén kevés foganyag található (21. ábra). Utánzására alacsony opacitású masszák szükségesek. A „CeraMotion” rendszer a „Transpa T” masszát ajánlja ehhez, 32%-nál kisebb opacitással. Ez az anyag biztosítja a felhasználónak a fényáteresztő területek imitálását, anélkül hogy az alatta elhelyezkedő szerkezetet gyengítené.
A fiatalos éli hatás eléréséhez opaleszcens tulajdonságú anyag szükséges. A kékes hatás a fény visszaveréséből adódik. Az opaleszcencia az opálásványról kapta nevét. A természetes opálok tömör szerkezetű szilícium-dioxid-részecskékből állnak. A szabad tereket víz tölti ki. Az összetétel következtében az ásvány ráeső fényben kékes-tejes. Ennek oka, hogy a fény rövid hullámhosszú kék részét megtörik és visszatükrözik a vízrészecskék.
A természetes fogaknál a zománc tölti be a spektrumszűrő szerepét. Az opaleszcenciát a zománc prizmaszerkezete okozza. Az erre a célra létrehozott kerámiamasszák, mint pl. a „CeraMotion Opal Blue” (22. ábra), üvegbázis–fém-oxid aránya döntő, hogy a fény beesési szögének változásakor a természetes zománchoz hasonló hatást keltsenek.

22. ábra: Az opalizáló effektmassza a természetes opál tulajdonságaira alapozott.
Mivel a természetes fogakat élő szövet alkotja, annak öregedése a környezet patológiai és fiziológiai ingerei hatására következik be. Az életkor előrehaladtával az éli területen a zománcot ellátó dentincsatornácskák elmeszesednek. Az opalizáló hatás így folyamatosan gyengül, transzlucenssé válik a megjelenés.
A transzlucencia fogalma olyan testeket jelöl, amelyek nem engedik, hogy a mögöttük lévő tárgyakat tisztán felismerjük. A beeső fény áthatol ugyan a testen, de szétszóródva. Minél erősebb a szóródás, annál zavarosabb az anyag. A „CeraMotion” készlet „Incisal Modifier” masszákkal valósítja ezt meg.
A „CeraMotion” készlet tisztán meghatározott rendszerének hála az egyedi, páciensorientált eredmények elérése mindenki számára lehetséges. A felhasználónak a színtulajdonságok mellett az említett tompítási fokozatokkal (fényáteresztés) is tisztában kell lennie. Az opacitás alapján építjük fel a rétegeket (23. ábra).
Fényégetés
A dentinégetést követően a restaurációkat kerámiakötésű kövekkel vagy gyémánteszközökkel csiszoljuk meg. A „CeraMotion” jó égetési stabilitásának hála tudatos mintázásnál csak a felület kialakítására lesz szükség. A növekedési struktúrát kornak megfelelően dolgozzuk ki, és megtisztítjuk.
A befejező fényégetés a felület lezárását szolgálja (24. ábra). Használhatjuk a munkafolyamatot a restauráció végleges karakterizálásához is. A finomszemcsés festékeknek köszönhetően könnyű az utólagos színkalibrálás (25–26. ábrák). A fényesség fokát az egyes területeken a festékfolyadék és glazúrmassza felhordásával szabályozhatjuk célzottan (27. ábra).

24. ábra: A fényégetéssel üvegesítjük a test felületét – lepattanások elleni garancia.


27. ábra: A festékfolyadék és glazúrmassza célzott felhordásával további abráziós tulajdonságok utánozhatók.
Kerámiarestaurációk javítása
A kész restaurációk javítása sok rendszernél valódi ügyességet kíván. A kerámia utólagos égetése nagyon gyorsan nem kívánt forma- és fénydinamikai elváltozásokat okozhat. Előnyös tehát a felhasználó számára, ha létezik javítókészlet is. A „CeraMotion” rendszerhez a „Touch Up-Set” társul, amellyel utólag kontaktpontokat, köztes tagokat alacsony olvadású kerámiával lehet ráégetni (28–29. ábrák). A készlet különböző tompítottságú masszákra osztott. A forma- és színstabilitás biztosított.

29. ábra: A köztes tag kialakítását utólag „Touch Up” masszákkal lehet korrigálni.
Összefoglalás
A kerámiakészlettel szemben támasztott követelmények magasak. Manapság nem elég, ha esztétikailag magas igényekhez ajánlják használatát. Nagy spektrumát kell biztosítsa a különböző vázanyagok leplezésének is, ötvözetek mellett cirkóniumra és lítium-diszilikátra is kell tartalmazzon elemeket (30. ábra). Csak ekkor rendelkezik megfelelő készlettel a labor, amivel azonos rétegzéssel, minden anyagra tud dolgozni. Ez aztán széles felhasználási területet jelent, amivel gazdaságosan lehet tevékenykedni.

Björn Maier
Forrás: Das Dental Labor 2013/6