Szakmai rejtvényünkben a fogászat történetének további részleteire és egy hazai vonatkozású érdekességre is fény derül. A rejtvény megfejtésében a Richter Gedeon amoxicillin + klavulánsav antibiotikuma, a biotech Aksolin® nevének betűi segítenek.
A fogak értékességét már az őskori ember is megtapasztalta, fogászati panaszait pedig ké- pessége szerint kezelte, amint azt egy kb. 14 ezer éves lelet is bizonyítja, amely egy kb. 25 éves férfi alsó, szuvas őrlőfogán mikrolithekkel (apró fa, csont és kőeszközökkel) végzett kezelés nyomait őrzi (1988, Dolomitok). Kr. e. 7000 körül, az Indus Völgyi Civilizáció leletei már arról tanúskodnak, hogy valamifé- le fogorvoslás létezett, szükség esetén eltávolították, sőt, ha lehetett megkísérelték pótolni az elvesztett fogakat. Egy sumér forrás (Kr. e. 5000 körül) a fogfájás okaként a fogférget nevezi meg. A féreg-elmélet több földrajzi helyen is kialakult és évezredeken át tartotta magát, még a XIV. századi híres doktor Guy de Chauliac (VI. Kelemen pápa orvosa) is ezt vallotta. Végül „a modern fogászat atyja”, Pierre Fauchard, királyi fogsebész fogalmazta meg 1728-ban kiadott könyvében az édességek és a páciens táplálkozásának szerepét a caries kialakulásában.
SZAKMAI REJTVÉNYÜNKBEN a fogászat történetének további részleteire és egy hazai vonatkozású érdekességre is fény derül. A rejtvény megfejtésében a Richter Gedeon amoxicillin + klavulánsav antibiotikuma, a biotech Aksolin® nevének betűi segítenek.
- A fogékszer nem a modern kor találmánya. Már a maják is féldrágakövekkel ékítették fogaikat. Gyakran választották ehhez azt a számukra vallási jelentőséggel is bíró halványzöld követ, amelyik rejtvényünk első sorának megfejtését adja.
- Ez a közép itáliai ókori népcsoport alkalmazott először fogpótlást, például hidakat.
- Ó-egyiptomi fogorvos-gyógyító, nevének jelentése: „fogorvosok és orvosok nagyja”. Az első név szerint ismert fogorvos.
- 1825-ben Dr. Murphy ebben a városban készítette az első amalgámtömést.
- Jagelló-királyunk, aki fogakkal született. (A rómaiak az ilyen személyt egész életére a „dentatus” melléknévvel ruházták fel.) A király nemzetünk egyik legtragikusabb csatájában vesztette életét. A csata -és a király halálának- évét tekintjük a magyar középkor végének. A király neve: II. ……. 6.Édeskés szagú gáz, oxigénnel kevert, nevetőgáz, vagy kéjgáz néven is ismert elegyét fogászati érzéstelenítésre használták. A gáz neve: …- oxid (vegyjele: N2 O).
- A fogfájósok és a fogszakorvosok védőszentje. Mártíromsága attribútumaként gyakran ábrázolják kezében egy fogat tartó harapófogóval
A rejtvény megfejtése is megtalálható nyomtatható anyagban és e cikk végén.
Töltse le PDF-ben a keresztrejtvényt, nyomtassa ki, és játsszon velünk!
Kattintson a képre!