A triklozán a főbűnös
Újabb aggasztó hírek jelentek meg a triklozánnal kapcsolatban. Most egy új amerikai kutatás mutat rá arra, hogy hosszú távú használata rosszindulatú májtumorokhoz vezethet.
A hatvanas évek vége óta gyártott antibakteriális és gombaölő adalék, a triklozán a fogkrémtől kezdve a tisztítószereken keresztül rengeteg termékben megtalálható, egészségkárosító hatásai miatt viszont a kozmetikai gyártók egymás után vonják ki a vegyületet termékeikből.
A University of California kutatói kísérletükben hat hónapig tettek ki egereket triklozánnak: ez az idő emberi léptékben számolva mintegy 18 év lenne. A kontrollcsoporthoz képest a triklozánt kapott egerekben jelentős volt a rák, valamint a májfibrózis kialakulása, olvasható mindez a Proceedings of the National Academy of Sciences szaklapban publikált tanulmányban. A triklozánnak kitett egerekben nagyobb tumorok voltak, nagyobb eséllyel is fordultak elő, valamint a fertőzöttek közül többnek volt fibrózisa is.
Ahogy a kutatást vezető Dr. Robert H. Tukey, a University of California, San Diego School of Medicine kémiai, biokémiai és farmakológiai tanszékének professzora is nyilatkozta, nem csak a fogyasztói termékekben, hanem a környezeti mintavételezés során is egyre gyakrabban és nagyobb mennyiségben lehet triklozánt érzékelni, a vegyület pedig erősen mérgező hatással van a májra, főleg, amikor hasonló mechanizmusú vegyületekkel keveredik.
Mivel a kísérletet egerekkel folytatták, az emberekre gyakorolt hatást nem tudjuk még száz százalékosan egyértelműsíteni, az mindenesetre biztos, hogy a vizsgálatok során a vegyület a vizsgált emberek 75 százalékában és a szoptató nők anyatejének 97 százalékában volt megtalálható.
Korábban már többször is felhívták terhes nők figyelmét arra, hogy kerüljék a triklozán-tartalmú szereket, mivel zavarhatják a magzat fejlődését, valamint férfiak esetében spermiumproblémákhoz is vezethet. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság, az FDA jelenleg vizsgálatokat folytat a triklozánnal kapcsolatban, miután számos tanulmány futott be hozzájuk rövid időn belül annak veszélyes hatásairól.
Forrás: házipatika.com