A Pisai Egyetem egy újonnan közzétett tanulmánya négy különböző szájhigiéniai eszköz hatékonyságát hasonlította össze a lepedék és az ínygyulladás csökkentésében parodontitiszes betegeknél. A tanulmány megállapította, hogy az interdentális kefék és a gumi interdentális kefék jobb eredményeket mutattak a fogmosás és a fogselyem használatával kombinált fogmosáshoz képest.
A tanulmány kimutatta, hogy a lepedékszint és az ínygyulladás csökkenthető a fogkefe önmagában vagy interdentális tisztítókkal együtt történő használatával. A fogkefe önmagában vagy fogselyemmel kombinált használatához képest azonban további lepedék- és gyulladáscsökkenés volt megfigyelhető, ha a fogkefe mellett interdentális keféket is használtak. Bár ez összhangban van a korábbi tanulmányok eredményeivel, a jelenlegi tanulmány volt az első, amely kizárólag parodontitiszes betegeket figyelt meg.
A kutatásnak fontos következményei vannak a parodontitisben szenvedő fogászati betegek számára. A tanulmány szerzői által idézett kutatások szerint az 50 év feletti felnőtt lakosság mintegy 30%-át érinti a betegség világszerte.
Az eredmények alátámasztják a jelenlegi parodontológiai kezelési ajánlásokat, és fontos következményekkel járhatnak a mindennapi gyakorlatra nézve – mondta a tanulmány vezető szerzője, Dr. Filippo Graziani, a Pisai Egyetem Sebészeti, Orvosi és Molekuláris Patológiai és Kritikus Orvosi Tanszékének parodontológus professzora. Elmagyarázta: „A tanulmányt a következő témában végezték el: „A fogközti tisztítás döntő tényező a parodontitisben szenvedő betegek parodontális egészségének fenntartásában a kezelés alatt és után. Tanulmányunk azt mutatja, hogy a legmagasabb szintű interdentális tisztítás eléréséhez az interdentális kefék a leghatékonyabb eszközök”.”
Martijn Verhulst, a vizsgálatban használt keféket biztosító Sunstar nemzetközi szájápolási vállalat orvosi kapcsolattartó menedzsere hozzátette: „Nagyon üdvözöljük, hogy a tanulmányban kifejezetten a parodontitiszes betegekre összpontosítanak. Eddig a különböző interdentális tisztítóeszközök hatékonyságára vonatkozó bizonyítékok meglehetősen ellentmondásosak voltak e populáció esetében, és a gumi interdentális kefék esetében még hiányoztak is, így ezek az eredmények segíteni fogják a klinikusokat azzal, hogy útmutatást adnak mindennapi munkájukhoz.”.
Verhulst folytatta: „Az a megállapítás, hogy az interdentális kefék a leghatékonyabbak a lepedék és az ínygyulladás csökkentésében, összhangban volt a saját várakozásainkkal.”
A tanulmány, melynek címe: „Interdentális plakkcsökkentés különböző eszközök használata után parodontitisben és interdentális recesszióban szenvedő betegeknél: A randomizált klinikai vizsgálat”, az International Journal of Dental Hygiene című folyóirat 2022. január 11-i számában jelent meg online, még a lapszámba való felvétel előtt.
https://www.dental-tribune.com/news/study-finds-interdental-brushes-and-rubber-picks-most-effective-devices/
2022.04.20
Image: edwardolive/Shutterstock