A Journal of Dental Research oldalain bemutatott új, genetikai alapú osztályozási rendszer hozzájárulhat a fogínybetegségek korai diagnózisához és a személyre szabott kezeléshez.
Panos N. Papapanou professzor és munkatársai elsőként osztályozták genetikai alapon a fogínybetegségeket – ezzel radikálisan szakítanának a tünetek alapján történő hagyományos kezelési módszerekkel. A Columbiai Egyetemen dolgozó munkacsoport reménye szerint az eljárás korai diagnózist és személyre szabott kezelést tesz lehetővé, ezáltal csökkenne a fog- és csontállomány-vesztések száma.
A jelenlegi, klinikumra épülő osztályozási rendszer krónikus, vagy agresszív típusú fogínybetegségekben gondolkozik, attól függően, hogy mennyire duzzad meg a foghús, illetve mennyire érintett az állkapocs csontozata. Azonban a két csoport között lehet némi átfedés, ami a választott kezelés hatékonyságát alapvetően befolyásolja. Ezzel szemben az új módszer a genetikai ujjlenyomatra támaszkodna, hasonlóképpen, mint ahogy ma a korszerű onkológiai diagnosztikában történik. A jelenlegi daganatkutatás fősodrában azon markerek megtalálása áll,
melyek megbízhatóan mutatják a rák agresszivitását, a daganat várható válaszreakcióit, és meghatározhatják a leghatékonyabb terápia megválasztását.
A kutatók 120, fogínybetegségben szenvedő férfi és női beteg bevonásával végeztek széleskörű genetikai elemzést. Az összesítés alapján mindegyik beteget egyértelműen be lehetett sorolni a két osztály egyikébe, mindazonáltal ez a két csoport nem egyezett meg a korábban a „krónikus”, vagy az „agresszív” betegségcsoportba tartozókkal, de különbözött a tünetek súlyosságát és fennállási idejét alapul vevő kategóriáktól is. A két genetikai csoport közül a másodikban nagyobb volt a szájüregi kórokozók szintje, tehát ez bizonyult súlyosabbnak. Emellett ebben a csoportban több férfi került, ami összecseng azzal a ténnyel, miszerint a férfiak között gyakrabban fordulnak elő súlyosabb fogínybetegségek.
Forrás: medipress.hu