„Az eredmények igen fontosak, hiszen a fogászati röntgen a leggyakrabban használt olyan eszköz, amely mesterséges ionizációt okoz a páciensek szervezetében.”-nyilatkozták a tanulmány szerzői.
A tanulmány főszerzője dr. Elizabeth Claus, PhD volt, aki a New Haven-i Yale University School of Public Health professzora és igazgatója, valamint a Bostonban található Brigham and Women’s Hospital gyakorló idegsebésze. Véleménye szerint „ez a kutatás egy ideális esély arra, hogy felhívjuk a figyelmet a fogászati röntgenek megfelelő alkalmazására, amelynek mértéke változtatható, más rizikófaktorokkal ellentétben.”
A legtöbb meningioma jóindulatú
A meningiomák olyan tumorok, amelyek az agyat és a gerincvelőt körbevevő membránokból fejlődnek ki, emlékeztetett Dr. Derek Johnson, a minnesotai Mayo Clinic neuro-onkológiai specialistája. Ő nem vett részt a kutatásban. Bár a meningiomák szorosabban véve nem számítanak agytumornak, a koponya belső felszínén nőnek, így az agyat befele nyomják. Túlnyomó többségük (90%) patológiailag joindulatú daganatnak számít. Csak az Egyesült Államokban 170,000 embert diagnosztizáltak ilyen típusú tumorral.
Ha kisebb daganat jelentkezik, amely egyben tünetmentes is, általában elégséges a megfigyelése. „Egy meningioma diagnosztizálása nem feltétlenül jelenti azt, hogy azonnali kezelés szükséges”-mondta Dr. Johnson.
Ha a tumor tovább növekszik, illetve tüneteket okoz, szükségessé válik műtéti beavatkozás, valamint sugárterápia is. Ezeket, az esettől függően, frakcionáltan vagy egyéb technikákkal (kiberkés, gamma-kés) együtt érdemes alkalmazni.
Ha lehetséges, mellőzzük a letapogató röntgenvizsgálatokat
Ha nem szükséges röntgenvizsgálat elvégzése (pl. gyökércsatorna kezelés), érdemes mellőzni a letapogató röntgenvizsgálatokat, mondta Dr. Johnson. „Több mint 20 éve járok félévenkénti fogászati ellenőrzésre, a fogorvosom minden alkalommal megkérdezi, akarok-e röntgenvizsgálatot. Véleményem szerint, ha nem észlelhető olyan elváltozás,
amely ezt a vizsgálatot szükségessé teszi, az gyakorlatilag csak egy kockázatnövelő tényezővé válik, ezért mindig visszautasítom az ajánlatot”-összegzi.
A pácienseknek, illetve gondviselőiknek érdemes megkérdezni a fogorvosukat a fogászati röntgen előnyeiről és hátrányairól, így a lehető legtöbb információt összeszedni, ezáltal megfontolt döntést hozva. ”A fogászati röntgenek évenkénti szűrésként való használatát el kellene felejteni. Használatukat csak a ténylegesen kétes és fontos esetekben engedélyezném”- hangsúlyozta még egyszer Dr. Johnson.