Azt hiszem, egyetérthetünk abban, hogy a fogászat nem a legkörnyezetbarátabb szakma. Vegyük csak figyelembe az egyszer használatos anyagok, például a műanyagok, a kő és a gipsz, a védőrétegek és természetesen az egyéni védőfelszerelések számát. Vajon mindezek szükségesek-e az ellátás színvonalának és a megfelelő fertőzésvédelemnek a fenntartásához? Most pedig tekintsük át egy indirekt restauráció tipikus analóg munkafolyamatának lépéseit. A lenyomatot leveszik, bedobozolják, járművel a laboratóriumba szállítják és kiöntik. A koronát elkészítik, és visszaküldik a klinikára, szintén járművön. Ez fenntartható? Úgy gondolom, hogy olyan eszközök állnak rendelkezésünkre, amelyek segíthetnek javítani a munkafolyamatot és a ökológiai lábnyomot.
A digitális fogászat fejlődése jelentős hatással volt a fogorvosi szakmára. A digitális intraorális lenyomatok, szkennelt lenyomatok és modellek beszerzése javította a hatékonyságot, a pontosságot és a klinikai munkafolyamatot. De mi a helyzet a fenntarthatósággal? Az analóg lenyomatvételt és annak járművel történő laboratóriumba küldését nagyobb környezeti károkat okoz-e, mint a fájl digitális úton történő elküldését? A digitális módszer azonnal csökkentené a széndioxid-kibocsátást; azonban figyelembe kell venni az összes anyag beszerzését és a digitális átvitelhez szükséges összes alkatrész gyártását a termék teljes életciklusa során felmerülő összesített energiaigény alapján.
Milyen hatással van a digitális tervezés a fenntarthatóságra? Az analóg munkafolyamat a protézis megtervezéséhez és kifejlesztéséhez lenyomatokra, gipszekre, mintázásra, és artikulátorra lenne szükség. A modellek tárolását is figyelembe kell venni. Ehhez fizikai térre és a szabályozási követelményeknek megfelelő közművekre van szükség. A digitális tervezés teljesen más munkafolyamatot biztosít, lehetővé téve a képfelvételt, a felhőalapú tárolást, a vizualizációt és a tervezést egy eszközön, mindezt távolról. Egyszerű megközelítést biztosít a tervmódosításokhoz és az újratervezéshez is.
Milyen hatással lehet a fogászati protézisek előállítása vagy gyártása a fenntarthatóságra? Kezdetben az öntéshez befektetésre, olvasztásra és jelentős utómunkára volt szükség, ami nagymértékben függött az anyagoktól és az időtől. A marás pontos és kiszámítható munkafolyamatot biztosít, de a tervezés és a fenntarthatóság tekintetében korlátokba ütközik.
Hogyan illeszkedik az additív gyártás (AM) vagy a 3D nyomtatás az egyenletbe? Számos AM-eljárás létezik, amelyek pontos és hatékony protéziseket biztosítanak műanyagból (gyanták), fémből és kerámiából (cirkónium-dioxid és lítium-diszilikát). Ezek a megközelítések bármilyen geometriát képesek létrehozni, és jellemzően kiváló pontosságot és jobb fenntarthatóságot kínálnak. Emellett a legújabb kutatások számszerűsítették, hogy az AM munkafolyamat fenntarthatóbb, mint a hagyományos gyártási utak. További előny, hogy a digitálisan készült protézisek lenyűgöző fizikai tulajdonságokkal rendelkeznek.
A digitális tervezés megkerülésének lehetőségét is vizsgálták az indirekt onlay-restaurációk alkalmazásával. Ez egy újszerű megközelítés lenne, amellyel rengeteg időt, pénzt és erőforrást lehetne megtakarítani. És ez még csak a kezdet, hiszen a mesterséges intelligencia már most is hatással van a diagnózisra és a kezelés tervezésére, a virtuális és kiterjesztett valóságot pedig az oktatásban és a képzésben használják. Egy másik figyelembe veendő tényező a fejlődő metaversum.
A digitális fogászat azonban egy jelentős kikötéssel jár: a felhasználónak kiválóan ismernie kell a klinikai környezetben való alkalmazását és korlátait. Végül is a digitális fogászat egy újabb eszköztárat biztosít a fogorvos eszköztárában. A klinikusoknak tudniuk kell, hogy melyik eszközt mikor kell használniuk. Nemrégiben például egy olyan klinikai teljes implantációs esetről számoltak be, amely tartalmazott egy csontredukciós útmutatót és egy útmutatót az implantátum behelyezéséhez. Mindkettőt teljesen digitális munkafolyamat révén szerezték be. Sajnos a műtét során egyik útmutató sem illeszkedett jól, és a klinikusnak szabadkézi megközelítésre kellett térnie. Dicséret a klinikusnak a hibák felismeréséért, de micsoda felesleges környezeti hatás, idő- és pénzpocsékolás!
Hallottam már hasonló történeteket, amikor az implantátumok sebészi sablonjai nem illeszkedtek a szájüregbe a páciens korlátozott szájnyílása miatt – egy másik szerencsétlen helyzet, amelyben a digitális fogászat helytelenül került alkalmazásra.
Az utolsó forgatókönyv, amelyet kiemelek, egy olyan klinikusra vonatkozik, aki az intraorális szkenner kiegészítéseként vásárolt egy 3D nyomtatót. Ebben az esetben minden páciens kapott egy diagnosztikai szkennelést és nyomtatott modelleket oktatási és marketing okokból. Ez a digitális fogászat megfelelő felhasználása? Hogyan tükrözi ez a fenntarthatóságot? Mi történik ezekkel a modellekkel, ha a pácienseknek már nincs rájuk szükségük? Újrahasznosíthatók-e? Ez a forgatókönyv arra a mémre emlékeztet, amikor egy gázüzemű generátort használnak egy elektromos jármű feltöltésére.
Ha közösen törekszünk arra, hogy a fogászat fenntarthatósága javuljon, akkor a teljes képet kell figyelembe vennünk. Íme néhány ajánlás a digitális fogászat megvalósítására a fenntarthatósággal kapcsolatban:
Vegyük figyelembe a klinikai munkafolyamatot, és mérjük fel, hogyan javítható a fenntarthatóság az ellátás színvonalának veszélyeztetése nélkül; értse meg és kövesse a digitális fogászat alapjait és elveit. Ez csupán egy eszközkészlet a munkafolyamat javítására; legyen kíváncsi és fedezze fel az új technológiákat; legyen kritikus. Mérlegelje például, hogy elengedhetetlen-e a teljesen vezérelt eset; fontolja meg a hibrid vagy fúziós munkafolyamatot, amely az analóg és a digitális munkafolyamatok legjobb aspektusait ötvözi, amíg a kiszámítható digitális munkafolyamatokat nem ismeri; és gyakorolja az R-eket: felismerés, csökkentés, újrahasznosítás, újrafelhasználás, újragondolás és öröm! (recognise, reduce, recycle, repurpose, rethink, rejoice)
A digitális fogászat egy erős technológiai eszköz, amely segíthet a fogászat fenntarthatóbbá válásában. A fogászati szakembereknek azonban fel kell tenniük a megfelelő kérdéseket, kellő körültekintéssel kell eljárniuk, és olyan megfelelő döntéseket kell hozniuk, amelyek a betegek és a bolygó javát szolgálják.
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/is-digital-dentistry-the-solution-to-the-sustainability-dilemma/