Sok fogyasztó az ünnepek alatt figyelt fel az ellátási lánc zavaraira. Egyes városokban nehéz volt beszerezni a karácsonyi égőket, a játékokat és bizonyos elektronikai cikkeket; ennél komolyabbak voltak azonban az olyan alapanyagok, mint a paracetamol, valamint a protézisek és más orvosi eszközök gyártásához használt nyersanyagok közelmúltbeli hiányai. Egészségügyi szolgáltatóként a fogorvosok tudatában vannak a világjárvány globális ellátási láncokra gyakorolt hatásának, mivel az egyéni védőfelszerelések (PPE) 2020 elején hiánycikké váltak. Közel két évvel később a fogorvosi rendelők még mindig magasabb költségekkel szembesülnek az alapvető ellátási cikkek tekintetében a fennakadások miatt.
A közgazdászok a „bullwhip-effektusról” beszélnek annak leírására, hogy a kereslet jelentős torzulásai milyen hullámokat vetnek végig a globális ellátási láncokon. A COVID-19 világjárvány nemcsak a kereslet ilyen ingadozásait váltotta ki, hanem a repülőjáratok leállításával, a kikötők és a gyártóüzemek bezárásával, valamint a globális hajózási útvonalak szűk keresztmetszetének kialakulásával súlyosbította is a hatásokat. Az egészségügyi ellátási láncok „a szívmegállással egyenértékűen szenvedtek”, amikor a kínai export 2020 elején leállt – mondta Magnus Meier, az üzleti szoftvereket fejlesztő SAP alelnöke és nagykereskedelmi disztribúcióért felelős vezetője. A Forbes decemberi számában Meier azt írta, hogy az egészségügy most a felgyülemlett elektív beavatkozások és a túlrendelés formájában érzi a bullwhip-effektust – mindkettő nem egyértelmű jelzéseket küld a gyártóknak.
Mit jelent az ellátási lánc válsága a fogorvosok számára?
A New York Állami Fogászati Szövetség (NYSDA) által közzétett cikkben Burke Spielmann, a Henry Schein leányvállalatának, a TDSC.com-nak az ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az ellátási költségek továbbra is magasak annak ellenére, hogy a személyi védőeszközök iránti kereslet stabilizálódott. Kifejtette, hogy míg a világjárvány előtt az amerikai fogászati klinikák átlagosan bevételeik 5,5-6,0%-át költötték fogászati kellékekre, ez a kiadás 8-9%-ra emelkedett.
A készletek kifogyásától való félelem és az ellátási lánc szűk keresztmetszeteiből adódó késedelmek a vevők túlrendelését eredményezték, ami hozzájárult az árak emelkedésében, és Spielman azt írta, hogy a fogorvosoknak 2022-ben is magasabb ellátási költségekre kell számítaniuk. Dr. Chris Salierno, a New York-i székhelyű Tend fogászati startup cég vezetője a NYSDA-nak nyilatkozva elmondta: „Fennáll a veszélye annak, hogy az ellátási késések és áremelkedések újabb hullámait fogjuk látni, amíg a globális ellátási láncunk feszített tempóban van”.
Jorge M. Gomez, a Dentsply Sirona alelnöke és pénzügyi vezetője tavaly úgy nyilatkozott, hogy nehéz megmondani, mikor enyhülnek az ellátási lánc problémái. Gomez októberben azt mondta az elemzőknek: „Nehéz megjósolni, hogy az ellátási lánc problémái meddig tartanak majd, mert ez nem csak a fogászati ágazatra jellemző. Ez nagyjából az összes feldolgozóipart érinti világszerte, így mi csak egy viszonylag kis darabkája vagyunk ennek a nagy-nagy egyenletnek”. Hozzátette: „Számos intézkedést teszünk a hatás minimalizálása érdekében.”
https://www.dental-tribune.com/news/the-bullwhip-effect-supply-chain-crisis-increases-costs-for-dental-practices/
Jeremy Booth
2022.01.06
Image: Travel mania/Shutterstock