Az Egyesült Királyságban menedékjogot kérő személyek életkorának legbiztonságosabb és legtudományosabb meghatározási módjáról folytatott hosszas vita után úgy tűnik, hogy a belügyminisztérium független kormeghatározási tudományos tanácsadó bizottsága által kiadandó jelentés valószínűleg továbbra is a fogászati röntgenfelvételeket fogja javasolni, mint az életkor meghatározására szolgáló négy módszer egyikét.
A New Scientistnek nyilatkozó források szerint a bizottság a fogászati röntgenfelvételek mellett egy másik röntgenfelvételt és két mágneses rezonanciás képalkotó szkennelési technikát fog ajánlani az életkor meghatározására.
„Ha a kormány a fogászati korellenőrzést erőlteti, az tévedés lesz. Ezek nem tudományos módszerek, hanem vakmerő tervek, amelyek megbuknak a pontosság és az etika alapvető tesztjein” – mondta Dr. Eddie Crouch, a Brit Fogászati Szövetség (BDA) főigazgatói bizottságának elnöke.
A Dental Tribune International azóta követi a vitát, hogy a BDA eredetileg 2015-ben figyelmeztetést adott ki a fogászati röntgenfelvételeknek a menekültek korának meghatározásában való visszaélésszerű használatáról. A BDA éberen figyelte a kormány döntését az ügyben, és úgy tűnt, hogy a BDA idén év elején kulcsfontosságú győzelmet ünnepelhetett, amikor a Lordok Házában elfogadtak egy, a fogászati röntgenfelvételek használatát kifogásoló módosító indítványt.
A BDA az állampolgárságról és a határokról szóló törvényjavaslatról szóló hivatalos nyilatkozatában kijelentette, hogy ellenzi a fogászati röntgenfelvételek kormeghatározásra történő használatát. Az egyik legfontosabb pont szerint: „Ez egy pontatlan módszer az életkor megállapítására. A BDA továbbá úgy véli, hogy nem helyénvaló és etikátlan olyan emberekről röntgenfelvételeket készíteni, akiknek ez semmilyen egészségügyi előnnyel nem jár”. Kifejtette: „A fogászati röntgenfelvétel nem megbízható módszer az életkor megállapítására. A röntgenfelvételek viszonylag megbízhatóan meg tudják becsülni az életkort a fiatalabb gyermekeknél, de mivel a fiatalok eltérő ütemben érnek, ez a módszer a serdülőknél sokkal kevésbé megbízhatóvá válik, és a lehetséges hibahatár az életkorral egyre nagyobb lesz”.”
A BDA arra is hivatkozott, hogy a bölcsességfogak 16 és 23 éves kor között bármikor kialakulhatnak, sőt, egyeseknél egyáltalán nem is alakulnak ki. A BDA 2021. augusztus 19-én a Parlament előtt adott teljes nyilatkozata itt olvasható.
dental-tribune.com/news/british-government-may-still-choose-dental-radiographs-to-estimate-asylum-seeker-age-despite-bda-opposition/
Image: Victor Moussa/Shutterstock