A felnőttek enyhe és közepesen súlyos malokklúziója esetén egyre nagyobb a kereslet a Clear Aligner terápia iránt. Ugyanakkor az egyes országokban hiányoznak az aligner terápiát igénylő felnőttek motivációiról, valamint szociodemográfiai adataikról és szájhigiénés állapotukról szóló információk. A németországi kutatók összehasonlították ezt az osztrák, németországi, olasz, lengyel és spanyol felnőtt páciensek körében, hogy a klinikusok országspecifikus információkkal rendelkezzenek a kezelés kiválasztásához és tervezéséhez. Azt találták, hogy azok a felnőtt betegek, akik elégedetlenek a megjelenésükkel, és akiknek általában jó a szájüregi egészségük, nagyobb valószínűséggel keresik fel az aligner terápiát.
A fő demográfiai eredmények szerint a terápiát igénylő felnőttek többnyire 35 évnél fiatalabbak és nők. Az olaszországi és németországi páciensek voltak a legfiatalabbak, többségük a 18-35 éves korosztályból került ki. A terápiát igénylő férfiak aránya Olaszországban volt a legmagasabb, Lengyelországban pedig a legalacsonyabb.
A terápia igénybevételének motivációját tekintve a fogak torlódása volt a legfőbb ok a spanyol és az olasz betegek körében, míg a német és az osztrák páciensek esetén a fogak közti nagy távolság volt a leggyakoribb. A férfiak gyakrabban adták meg a fogtávolság csökkentését elsődleges indokként, a nők pedig gyakrabban jelölték meg a fogtorlódást az aligner terápia igénybevételének okaként.
A szájhigiénés állapot tekintetében is megfigyeltek bizonyos tendenciákat. Az 55 évnél idősebb pácienseknél magasabb volt a parodontális betegségek előfordulása, mint fiatalabb társaiknál, akiknél nagyobb volt a kezeletlen szuvasodás valószínűsége. A spanyolországi betegeknél magasabb volt a kezeletlen szuvas fogszuvasodás és a parodontitis aránya, és szignifikánsan magasabb volt a hiányzó fogak aránya. Lengyelországban volt azonban a legmagasabb azon betegek száma, akiknek ötnél több foguk hiányzott.
A kutatók megjegyezték, hogy a betegek szájüregi egészségi állapota összességében jobb volt, mint az átlagpopulációé, valószínűleg azért, mert jobban aggódnak szájüregi egészségükért, amit az aligner terápia felkeresése is bizonyít. Mivel a kezelés többnyire zsebből fizetendő költség, a kutatók azt is megjegyezték, hogy a betegek társadalmi-gazdasági helyzete valószínűleg eltér az átlagtól, ami nagyobb hozzáférést biztosít a szájápoláshoz és a szájegészségügyi műveltséghez. Mivel az olyan országokban, mint Spanyolország és Lengyelország, az egészségügyi kiadások alacsonyabbak, a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy ez, valamint az egyes országok egészségügyi rendszereinek jellege (például a spanyolországi privatizáltabb egészségügyi ellátás) tükröződik a betegek általános szájhigiénés állapotában.
A kutatócsoport a berlini DrSmile aligner szolgáltató anonimizált adatait használta fel a fogászati nyilvántartások, a szocio-demográfiai információk, az általános egészségügyi előzmények, az aligner terápia igénybevételének önbevallás szerinti motivációi, a szuvasodásra, a hiányzó fogakra, a parodontális betegségekre és a craniomandibuláris diszfunkcióra vonatkozó adatok visszamenőleges értékeléséhez. A DrSmile adatai több mint 500 társult kezelőorvostól származnak Európa-szerte. Az így kapott minta mérete 15 015 beteg volt.
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/study-establishes-patient-motivations-for-seeking-clear-aligner-therapy-across-five-european-countries/