A Vita Zahnfabrik 35 évvel ezelőtt fejlesztette ki első CAD/CAM anyagát, és mutatta be a CEREC-rendszer feltalálóival közösen: az volt a VITABLOCS születésének órája. Az anyagfejlesztésnek köszönhetően 1985-ben került az első CAD/CAM készítésű VITABLOCS inlay egy páciens szájába a zürichi egyetemen. A következőkben egy sikertörténetet tekintünk át, amely a gyártó szerint a digitális eljárások betagozódásának következtében még sok tudományos és gyakorlati fejezettel fog bővülni.
1986 óta hozzáférhetőek a piacon a Vita Zahnfabrik egyszínű földpát-kerámia tömbjei. Azóta világszerte alkalmazzák őket a CEREC csiszolórendszerekben. 2007-ben keletkeztek a polikróm VITABLOCS TriLuxe forte variánsok, nyaktól élig terjedő színezéssel, majd 2010-ben a VITABLOCS RealLife háromdimenziós, dentin-él színátmenetével. A CEREC felhasználók így a fronton is megfelelhettek az esztétikai követelményeknek monolit anyag alkalmazásával. 35 éve készítenek VITABLOCS anyagból egy fogra terjedő restaurációkat. 1990 óta több mint harmincmillió VITABLOCS nyerstömböt használtak fel – ez az egyik oka, hogy az új anyagokat mindig ehhez az arany standardhoz mérik1. Tudósok a széles világból készítettek stúdiumokat az évek során, amelyek bizonyították a VITABLOCS funkcionális és esztétikai hosszú idejű stabilitását. A gyakorlatban megmutatkozó sikerek nyomán ideje tudományos mérleget is vonni.






Betétek és onlay-k 27 éve stabilan
A CAD/CAM inlay-kel és onlay-kel indult. Ezért e restaurációtípusok adatállományai állnak a leghosszabb vizsgálati idővel rendelkezésre. Egy svájci fogorvosi rendelőben 200 VITABLOCS ellátás készült, az előírások szerint szájba került, és a 27 év alatt háromszori vizsgálat történt. Tíz év után 90,4%-os2, 17 év után 88,7%-os3, 27 év után 87,5%-os4 túlélés mutatkozott. A kutatók ezt a napi fogorvosi gyakorlatban klinikailag igen elfogadhatónak találták.
A klinikai, egyetemi kutatások még jobb eredményeket mutattak. A kölni egyetemen – meghatározott módszerrel – 2328 ilyen ellátást végeztek, majd kilenc évig követték azokat. A sikeresség ezután is 95,5%-os maradt. Osztrák kutatók a teljes rágófelület onlay-kel történő ellátását követően nyolc évvel 99,3%-os túlélést tapasztaltak5. Inlay-k, onlay-k és overlay-k VITABLOCS-szal történő ellátásának 14 releváns kutatás eredményeit összefoglalva brazil és svájci kutatók tíz év után 91%-os sikerességet mértek6.
Dr. Okszana Najgyonova (Karaganda, Kazahsztán) bemutatásra kerülő esete példaértékűen mutatja a gyökérkezelt 27-es fog ellátását VITABLOCS Mark II overlay-jel, két és fél évvel a beragasztást követően.
PD dr. Andreas Bindl (Zürich, Svájc) VITABLOCS Mark II inlay stabilitását dokumentálta 14 évet követően. Jól láthatóak a harmonikus abrazív folyamatok eredményei a restauráció és a zománc területén.




Koronák és endo-koronák: klinikai siker 20,5 év után
Némi idő elteltével koronák és endo-koronák is készültek VITABLOCS anyagból CAD/CAM-mel. Svájci fogorvosi rendelőben molárisokra készítettek definiált kritériumok szerint 40 koronát és 25 endo-koronát. 12 évvel beragasztás után a koronák 95%-a szájban volt, az endo-koronák – gyökérkezelt, erősen károsult molárisokra – 90,5%-a élte túl7. Francia kutatók 212 korona és 235 endo-korona vizsgálatánál hét év után 98,66%-os sikerességet mértek. Az endo-koronák 99,6%-os sikerrel még enyhén túl is szárnyalták a teljes átlagot8. A zürichi egyetem kutatói VITABLOCS moláris koronák készítésekor a klasszikus, makro-retentív csonkmagasságnál öt év után 94,6%-os túlélést igazoltak, rendellenes csonk-geometria és alacsony csonkmagasság esetén pedig 92,1%-ot mértek, ami bizonyítja a földpát-kerámia jó kondicionálhatóságát és tapadását9.



a VITABLOCS ellátásokat. A klinikai helyzetet közvetlenül beragasztáskor, 17, majd 20,5 évvel később is dokumentálta.
A második eset (következő oldal) erősen károsodott 16-os fogra készített endo-koronát ábrázol, redukált retencióval, csekély zománcmaradványokkal, 17 év után.
Hosszú ideig stabil esztétika: héjak és frontfog-koronák
A VITABLOCS a frontfogak területén is bizonyítottan meggyőző. Németországi fogorvosi rendelőben 509 héj és front-korona készült szinte kizárólag földpát-kerámiából. Kilenc és fél év követés és kiértékelés után 94%-os volt a sikeresség. Úgynevezett Rewiew-ban kutatók 13 releváns, a VITABLOCS héjakkal összefüggő klinikai vizsgálatot összegeztek. Az eredmény: kilenc év után 87%-os siker10. Ráadásul a polikróm VITABLOCS variánsok bizonyíthatóan esztétikus megoldást jelentenek hosszú távra is a frontfogak területén, monolit anyagból.


A következő esetben dr. Julio Gomez Paris fogorvos és fogtechnikus mutatja be (Santa Fe, Argentína), milyen esztétikus rehabilitáció lehetséges a frontfog területen polikróm VITABLOCS TriLuxe forte anyagból. Ugyanebből az anyagból készült koronákkal és részleges koronákkal harapásemelés a támasztó zónában, így a töredezett, abradált frontfogakat nivellálni lehetett héjakkal, a természetes színhatást és morfológiát monolit anyaggal megvalósítva. A készrevitel során csak minimális festést és karakterizálást alkalmaztak VITA AKZENT PLUS festékekkel.
Bevált anyagtulajdonságok
A VITABLOCS földpát-kerámia klinikailag hosszú idejű stabilitása mellett bevált anyagtulajdonságokkal is rendelkezik. A zománcéhoz hasonló abrázió óvja az antagonistákat, lehetővé teszi a harmonikus elhasználódást, megakadályozva a hosszú idejű parafunkciókat12. A csiszolási eredmények pontosak és dimenzióhűek13, az adhezív rögzítés megbízható és bizonyított14,15,16. A biokompatibilis anyag jól polírozható17, égetés nélkül azonnal felhasználható és klinikai körülmények között színstabil18.
Forrás: Das Dental Labor 2022/3